RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież Franciszek przemawiał w Bagdadzie. Zaapelował do tamtejszych władz

Wizyta papieża w Iraku (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
Wizyta papieża w Iraku (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Papież Franciszek upomina się o chrześcijan w Iraku. Podczas rozpoczętej pielgrzymki zaapelował do władz, aby żaden z Irakijczyków nie był „obywatelem drugiej kategorii”. Wizyta ma być wsparciem dla topniejącej społeczności chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz wołaniem o pokój w jednym z najbardziej zapalnych punktów świata.

Tragiczny los chrześcijan w Iraku. Ks. prof. Cisło dziękuje za relacje TVP [WIDEO]

Ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział, że pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku to...

zobacz więcej

W Bagdadzie w przemówieniu w pałacu prezydenckim Franciszek apelował o położenie kresu ekstremizmowi i przemocy, które jak mówił, tak wiele razy doprowadzały do rozlewu krwi w Iraku. Mówił też, że wszyscy mieszkańcy powinni być równo traktowani.

– By zbudować demokratyczne społeczeństwo trzeba zapewnić udział w nim dla wszystkich grup politycznych, społecznych i religijnych i zagwarantować wszystkim obywatelom podstawowe prawa. Oby nikt nie był uważany za obywatela drugiej kategorii – podkreślał.

Wspólnoty chrześcijańskie w Iraku są jednymi z najstarszych na świecie. Ale zarówno one jak i jazydzi skarżą się na przemoc ekstremistów i dyskryminację ze strony szyickich władz. To jeden z powodów masowej emigracji chrześcijan z Iraku.

Wizyta w Iraku jest jedną z najniebezpieczniejszych w czasie pontyfikatu Franciszka. Papież przyjeżdża do niespokojnego zakątka świata, w dodatku podczas pandemii koronawirusa. W rezultacie, w kraju obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, a liczba wiernych na spotkaniach z Franciszkiem będzie ograniczona.

Jutro papież ma rozmawiać z najważniejszych duchownym w Iraku, przywódcą miejscowych szyitów ajatollahem Alim al-Sistanim. Spotkanie uważane jest za kluczową polityczną część tej pielgrzymki.

Czytaj także: Franciszek przyleciał do Iraku. Przed nim nie był tam żaden papież

 

źródło:
Zobacz więcej