RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Czechach: Obowiązek pracy w szpitalach dla studentów medycyny

Obowiązek pracy studentów i uczniów szkół medycznych w szpitalach wprowadzany jest w Czechach po raz trzeci (fot. REUTERS/David W Cerny/File Photo)
Obowiązek pracy studentów i uczniów szkół medycznych w szpitalach wprowadzany jest w Czechach po raz trzeci (fot. REUTERS/David W Cerny/File Photo)

Czeski rząd zdecydował o skierowaniu do pracy w szpitalach studentów medycyny oraz uczniów średnich szkół medycznych. Sytuacja w tamtejszej służbie zdrowia jest bardzo poważna. Kilka godzin wcześniej władze kraju poinformowały, że poprosiły w tej sprawie o pomoc Polskę, Niemcy i Szwajcarię.

Czechy potwierdzają. Jest pierwszy przypadek nienotowanej tam dotąd odmiany koronawirusa

Czeskie laboratoria po raz pierwszy potwierdziły wykrycie w kraju południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa – podała w czwartek rzeczniczka...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Uczniowie ostatnich klas średnich szkół medycznych oraz studenci czwartego i piątego roku uczelni medycznych mogą od 8 marca zostać wezwani do pomocy w szpitalach. Przeciwko wprowadzonemu obowiązkowi protestują dziekani wydziałów medycznych, którzy uważają, że źle wpłynie on na naukę przyszłych lekarzy. Zaapelowali, aby nakazy te trwały jak najkrócej. Uczniowie i studenci, którzy trafią do szpitali, mają być zaszczepieni przeciwko COVID-19 na takich samych warunkach jak inni pracownicy służby zdrowia.

Nakazy pracy dla studentów i uczniów obowiązywały w Czechach przez dwa miesiące podczas pierwszej fali pandemii wiosną 2020 r. Potem musieli oni pracować w szpitalach także jesienią tego samego roku, ich obowiązek także trwał dwa miesiące i zakończył się w połowie grudnia.

Trudna sytuacja w szpitalach spowodowała, że Czechy aktywowały również unijny system wczesnego ostrzegania i reakcji (ERWS), który pozwala na wykorzystanie międzynarodowej pomocy. Praga zwróciła się o nią do Warszawy, Berlina i Berna. Według ministerstwa spraw zagranicznych propozycję pomocy złożyła także Słowenia.

Gabinet premiera Babiša zdecydował również, że 10 marca rozpoczną się obowiązkowe testy pracowników dla instytucji państwowych i publicznych, które zatrudniają ponad 50 osób. Według szacunków agencji CTK dotyczy to 500 tys. osób. Testy będą powtarzane co tydzień.

-> Przeczytaj także o nagłym przedłużeniu stanu wyjątkowego nad Wełtawą

3 marca zaczęły się z kolei testy w zakładach przemysłowych liczących ponad 250 pracowników, a dwa dni później dołączyły osoby zatrudnione w firmach mających ponad 50 osób. We wszystkich grupach testy są obowiązkowe, a odmowa ich wykonania może być podstawą do zwolnienia z pracy.

źródło:

Zobacz więcej