SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Po „najsmutniejszym Bożym Narodzeniu” Wehrmachtu, rozmywanie odpowiedzialności za Holokaust

Wpis Węglarczyka wywołał oburzenie i drwiny ze strony wielu użytkowników Twittera (fot. mat. pras.)
Wpis Węglarczyka wywołał oburzenie i drwiny ze strony wielu użytkowników Twittera (fot. mat. pras.)

Gdy z okazji świąt Bożego Narodzenia portal Onet opublikował artykuł pochylający się nad smutnym losem żołnierzy Wehrmachtu okupujących m.in. nasz kraj, wydawało się, że nic już nas ze strony tej redakcji nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego. Minęły dwa miesiące i dyrektor Bartosz Węglarczyk postanowił upamiętnić rocznicę dojścia do władzy w Niemczech narodowych socjalistów… wybielając naród niemiecki w kontekście nazistowskich zbrodni.

Hajlował z Greniuchem, później siał dezinformację w Onecie. Mucha punktuje Węglarczyka

Nie milkną kontrowersje wokół nazistowskich gestów nowego szefa wrocławskiego IPN Tomasza Greniucha. Sytuację postanowił wykorzystać naczelny Onetu...

zobacz więcej

23 grudnia ub.r. na Onecie pojawił się tekst pt. „Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia”, który zilustrowano zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu przy choince. Znalazł się w nim m.in. bogaty opis świętowania tych dni przez oddziały Wehrmachtu stacjonujące w 1942 r. pod Stalingradem. Czytaliśmy, jak żołnierze starali się, by za sprawą zgromadzonego jedzenia i alkoholu okres między Wigilią a sylwestrem odróżniał się od „ponurych dni w ruinach” bunkru.

Publikacja wywołała burzę w Internecie wśród dziennikarzy, polityków i zwykłych komentatorów życia publicznego, ostatecznie doprowadzając do usunięcia tekstu i przeprosin.

Nie minęło wiele czasu, a dyrektor Onetu, Bartosz Węglarczyk kolejny raz wywołuje kontrowersje w tej samej sprawie – rozmywając niemiecką odpowiedzialność za zbrodnie II wojny światowej, przekonując, że tak naprawdę większość Niemców nie popierała partii Adolfa Hitlera. Swój komentarz opublikował w rocznicę dojścia NSDAP do władzy w tym kraju.

Wpis Węglarczyka wywołał oburzenie i drwiny ze strony wielu użytkowników Twittera.

źródło:
Zobacz więcej