RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Mogli przyjąć pieniądze od ulubionej zagranicy”. Tarczyński reaguje na hejt Halickiego

Dominik Tarczyński przypomniał, że ekipa PO mogła „przyjąć pieniądze od ulubionej zagranicy”,  (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Dominik Tarczyński przypomniał, że ekipa PO mogła „przyjąć pieniądze od ulubionej zagranicy”, (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

„Kłamca, oszust, naciągacz” – tak opisał zdjęcia przedstawiające premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego europoseł PO, Andrzej Halicki, który określił fakt dofinansowania budowy tunelu pod Świną przez UE mianem „przyjmowania pieniędzy od nielubianej zagranicy”. Eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński przypomniał, że ekipa PO mogła „przyjąć pieniądze od ulubionej zagranicy”, a zamiast tego mówiła „piniendzy nie ma i nie będzie”.

Deputowani do PE komentowali w ten sposób rozpoczęcie budowy tunelu pod Świną . Na uroczystości obecni byli zarówno premier Morawiecki jak i wicepremier Kaczyński.

W 2010 r., kiedy Donald Tusk ogłaszał „przesunięcie o kilka, kilkanaście miesięcy” rozpoczęcia budowy przeprawy, która miałaby połączyć wyspy Uznam i Wolin, zapowiadał, że będzie się starał uzyskać dofinansowanie z funduszy wspólnotowych.

-> Przeczytaj także: Tusk obiecywał, że budowy tunelu w Świnoujściu „nie odłoży ad acta”. Ruszyła dzisiaj

Budowa jednak nie rozpoczęła ani w zapowiadanym przez Tuska terminie, ani do końca rządów PO-PSL. Ruszyła 5 marca 2021 r. Jeśli chodzi o koszty budowy, które wynoszą ponad 912 mln zł, Unia Europejska faktycznie pokryje 775 mln zł z tej sumy. Resztę miasto Świnoujście dołoży z własnego budżetu.

źródło:
Zobacz więcej