RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk obiecywał, że budowy tunelu w Świnoujściu „nie odłoży ad acta”. Ruszyła dzisiaj

W 2010 r. ówczesny premier Donald Tusk nie widział możliwości budowy „w czasie kryzysu” (fot. PAP/Lech Muszyński )
W 2010 r. ówczesny premier Donald Tusk nie widział możliwości budowy „w czasie kryzysu” (fot. PAP/Lech Muszyński )

– Tunel w Świnoujściu będzie. Nie odkładamy tego ad acta, ale z całą pewnością trochę czasu będzie musiało jeszcze minąć zanim ta inwestycja ruszy – mówił w październiku 2010 r. ówczesny premier Donald Tusk. Tłumaczył wówczas, że budowa stałej przeprawy, która połączy wyspę Uznam z pozostałą częścią Polski, musi zostać przesunięta o „kilka, kilkanaście miesięcy”. 19 miesięcy od tamtej wypowiedzi upłynęło w maju 2012 r. Ale PO nie rozpoczęła budowy nigdy. Ruszyła ona dziś.

Ówczesny premier, o czym przypomnieli internauci, tłumaczył, że wówczas, w 2010 r., budowa stałej przeprawy pod Świną przekraczała możliwości państwa.

Tusk obiecywał, że nie odłoży budowy „ad acta”, a potrzebne środki zdobędzie ze źródeł unijnych.

Premier o budowie tunelu: Jesteśmy świadomi trudności, ale też naszych celów

– To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale będzie kruszyć bariery niemożności, uległości i słabości, bo bardzo wiele...

zobacz więcej

– To jest zawsze przykre dla społeczności lokalnej, kiedy trzeba o kilka czy kilkanaście miesięcy przesunąć decyzję, ale uczciwie powiem, że w stanie, w jakim są dzisiaj finanse w Polsce, uniemożliwia nam to podjęcie decyzji – tłumaczył.

Ani po upływie kilkunastu miesięcy, ani do końca sprawowania władzy ekipa PO-PSL nie uruchomiła tej inwestycji. Drążenie tunelu pod Świną rozpoczęło się 5 marca 2021 r. w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Przeprawa połączy wyspy Uznam i Wolin. Tunel wydrąży maszyna, której świnoujścianie nadali imię Wyspiarka. Waży ponad 3 tys. ton, ma 105 m długości i 13,4 m średnicy, powstała w Chinach. Według szacunków Wyspiarka będzie w stanie wydrążyć sześć centymetrów tunelu w ciągu minuty.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowaniez Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 roku.

-> Przeczytaj także: „Silne Pomorze Zachodnie to racja stanu”. Prezes PiS o budowie tunelu w Świnoujściu

źródło:
Zobacz więcej