RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tragiczny los chrześcijan w Iraku. Ks. prof. Cisło dziękuje za relacje TVP [WIDEO]

Ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział, że pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku to apel o pokój na Bliskim Wschodzie. Duchowny podkreślił, że wizyta głowy Kościoła stanowi również ogromne moralne wsparcie dla malejącej w regionie wspólnoty chrześcijańskiej. Przy okazji podziękował Telewizji Polskiej, która relacjonowała niegdyś walki z Mosulu i pomogła tym samym wielu ludziom.

Religijność w Polsce: Prawie wszyscy uważamy się za wierzących, ale...

Religijność Polaków spada, jednak wolniej niż w innych krajach Europy. Tak wynika z raportu „Kościół w Polsce”, zaprezentowanego przez Katolicką...

zobacz więcej

– Papież pojechał umocnić swą obecnością tą malejącą w sposób radykalny liczbę chrześcijan. W 2003 roku mieliśmy ich 1,5 miliona – powiedział ks. prof. Cisło. Jak dodał, według oficjalnych statystyk obecnie w Iraku jest 250 tys. chrześcijan, lecz niektórzy biskupi podają, że poniżej 100 tysięcy.

– Pamiętajmy, że wielu z nich (chrześcijan – red. ) zwłaszcza ci, którzy w 2014 roku zostali wypędzeni z miast w okolicy Mosulu, a byli tam chrześcijanie od I wieku po Chrystusie, wycierpiało bardzo wiele. Wielu z nich straciło życie, straciło dobra materialne, mieszkało w obozach – podkreślił.

– Przy tej okazji bardzo dziękuję Telewizji Polskiej, bo państwo, wasi dziennikarze, operatorzy byli tam razem z nami. Kiedyś udało nam się nawet dojechać 12 kilometrów do Mosulu, kiedy trwały wojny. To państwo relacjonowaliście na bieżąco ich sytuację w obozach dla uchodźców, a nasi telewidzowie dzięki życzliwości wspierali. Dostarczaliśmy im żywność, leki, to co było konieczne – dziękował. Jak dodał, ta pomoc miała ogromny sens, bo Irak nie pozostał bez chrześcijan.

W rozmowie ks.prof. Cisło podkreślił, że widać, że w Europie mamy opozycję. – Widzimy, że kościoły, jak we Francji są burzone - nawet te zabytkowe, zamyka się kościoły. Tam kościołów nie ma, są niszczone. Państwo Islamskie zniszczyło większość albo sprofanowało. Ci terroryści Państwa Islamskiego rozstrzeliwali piękne ikonostasy, bo uważali, że jak ikona nie ma oczu, to Pan Bóg nie widzi, co oni robią – opowiadał.

Czytaj także: Franciszek przyleciał do Iraku. Przed nim nie był tam żaden papież

źródło:
Zobacz więcej