RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzecia rocznica bankructwa Lehman Brothers

Lehman Brothers
Dokładnie trzy lata temu czwarty największy amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers ogłosił bankructwo (fot. arch. PAP/EPA)

Dokładnie trzy lata temu czwarty największy amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers ogłosił bankructwo. Wydarzenie to wywołało panikę na rynkach światowych i tym samym uznane zostało za początek światowego kryzysu finansowego. Konsekwencje tego gigantycznego krachu odczuwamy do dziś.

Dzień 15 września 2008 r. był punktem zwrotnym dla światowej bankowości i historii świata finansów. W wyniku plajty Lehman Brothers na giełdach zapanowała panika, światowe indeksy spadły o ponad 5 proc., a z giełd wyparowało kilka bilionów dolarów.

Stracili giełdowi gracze, ale przede wszystkim kredytobiorcy. Kurs franka szwajcarskiego 15 września 2008 wynosił 2 złote 11 groszy. Później już tylko piął się w górę. 18 lutego 2009 roku kosztował już 3,31. W sierpniu tego roku było to już 3,95.

Upadek Lehman Brothers spowodował utratę zaufania inwestorów do całego sektora bankowego. przypomina, że efekt upadku Lehman Brothers był wstrząsający – Wszystko się wtedy zawaliło, a ludzie, którzy trzymali pieniądze w bankach pomyśleli, że jeżeli jeden bank upadł to podobny los może spotkać następne. W efekcie ludzie zaczęli wyciągać pieniądze z banków – wspomina analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński. Podkreśla, że gdyby nie program pomocowy dla innych banków, to więcej tych instytucji upadłoby w 2008 roku.

Konsekwencją uratowania banków było zwiększenie zadłużenia wielu państw i obecna odsłona kryzysu jest konsekwencją wydarzeń sprzed trzech lat.

Notowany na nowojorskiej giełdzie Lehman Brothers był zaangażowany w finansowanie rynku nieruchomości. 10 września 2008 roku bank ogłosił wyniki finansowe trzeciego kwartału wynoszące 3,9 mld dolarów strat. Pięć dni później oficjalnie zbankrutował. Było to największe bankructwo w historii. Wartość aktywów Lehman Brothers przed upadłością wynosiła 691 miliardów dolarów.

źródło:
Zobacz więcej