RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

O tym trzeba pamiętać. Ważna zmiana w stołecznej komunikacji miejskiej

Bilety zakupione w telefonie trzeba będzie aktywować  (fot. Shutterstock/badahos)
Bilety zakupione w telefonie trzeba będzie aktywować (fot. Shutterstock/badahos)

Warszawski Transport Publiczny wprowadza zmiany w zakupie biletów przez telefon. Od 2 kwietnia trzeba go skasować w autobusie, tramwaju, pociągu lub metrze.

„Ciepłe guziki” wróciły w Warszawie. Wielu o tym nie pamięta

Od 1 lutego do stołecznych autobusów i tramwajów wróciły przystanki na żądanie. Wysiadając z pojazdu musimy też pamiętać o wciśnięciu guzika.

zobacz więcej

Dziś bilet, który kupujemy za pośrednictwem aplikacji, jest od razu skasowany. Nie można więc kupić biletów w dowolnym momencie czy na „na zapas” i użyć wtedy, kiedy są potrzebne. Od 2 kwietnia korzystanie z takich biletów ma stać się łatwiejsze.   

W aplikacjach mobilnych będzie można kupić, podobnie jak to jest w przypadku biletów kartonikowych, od razu kilka biletów i to różnego rodzaju.

Bilety nie będą aktywne i czas ich ważności nie będzie płynął od chwili zakupu. Tak jak to jest teraz biletami kartonikowymi, bilet z aplikacji trzeba będzie skasować po wejściu do pojazdu lub przed przekroczeniem linii bramek w metrze i dopiero od tego momentu będzie on ważny. Kupione, ale nieskasowane bilety poczekają na następną podróż.

Skasuj kodem


Skasowanie biletu z aplikacji to będzie zeskanowanie kodu QR. W górnej części pojazdu, naprzeciwko drzwi wejściowych, będą umieszczone naklejki z kodem QR przypisanym do konkretnego pojazdu. W metrze kody będą umieszczone przed bramkami biletowymi oraz przy windach – czyli tam, gdzie przekraczamy strefę biletową.

Kody będzie można swobodnie zeskanować, nawet z odległości 2–3 metrów. Tę czynność będzie należało wykonać od razu po wejściu do autobusu, pociągu lub tramwaju, a w przypadku przejazdu metrem – przed przekroczeniem linii bramek lub wejściem do windy czyli tak jak to trzeba zrobić z biletem kartonikowym.

Nowa strona WTP. Za milion złotych, z darmowego programu

Z końcem listopada powstała zupełnie nowa internetowa strona Warszawskiego Transportu Publicznego. Koszt jej wykonania przekroczył milion zł,...

zobacz więcej

Osoby korzystające z oferty Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD na podstawie biletów dobowych, 3-dniowych i weekendowych lub w okresie wprowadzonego honorowania biletów ZTM w pociągach tych przewoźników, np. w przypadku awarii czy remontów, po kupnie biletu w aplikacji także będą musieli zeskanować kod QR umieszczony w pobliżu drzwi wejściowych.

Kolejny bilet z pakietu


Przez minutę po skasowaniu biletu na ekranie aplikacji będzie się na czerwono wyświetlał licznik upływającego czasu, a na trzy minuty przed końcem ważności biletu pasażer zostanie o tym fakcie powiadomiony przez aplikację.

Jeśli podróżny nie zamierza jeszcze wysiadać, to może wtedy dokupić drugi bilet lub wykorzystać bilet kupiony wcześniej, który automatycznie się aktywuje po zakończeniu ważności pierwszego biletu.

Funkcja przedłużenia biletu oznacza, że nie będzie trzeba skanować kodu w celu aktywacji nowego biletu. Ta funkcjonalność będzie bardzo przydatna w szczególności przy przejazdach liniami metra.

Sama kontrola biletów będzie przebiegać na takich samych zasadach jak dotychczas. Pasażer pokaże kontrolerowi skasowany bilet na urządzeniu mobilnym, a urządzenie kontrolerskie odczyta kod QR.

źródło:
Zobacz więcej