RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Religijność w Polsce: Prawie wszyscy uważamy się za wierzących, ale...

Spadek religijności w Polsce jest słabszy niż w innych krajach Europy  (fot. Shutterstock/Dziurek)
Spadek religijności w Polsce jest słabszy niż w innych krajach Europy (fot. Shutterstock/Dziurek)

Religijność Polaków spada, jednak wolniej niż w innych krajach Europy. Tak wynika z raportu „Kościół w Polsce”, zaprezentowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Według raportu, za ludzi wierzących uważa się ponad 90 proc. Polaków. Jednak frekwencja na mszach niedzielnych wyraźnie spadła. W 1990 roku we mszy niedzielnej uczestniczyła połowa zobowiązanych, a w 2019 roku – 36,9 procent.

Dewastują budynki kościołów. „Upatrują szans na sprowokowanie zamieszek w Polsce"

Przeciwnicy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej dewastują kościoły. Zapowiedzieli na niedzielę akcje, która ma zakłócić...

zobacz więcej

Profesor Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej, wskazała, że osłabienie religijności widać w polskich rodzinach. Takie badanie przeprowadzono na grupie 19-latków.

– W 2018 roku 30 procent badanych deklarowało, że ich rodzicom zależy, by chodzili do kościoła, a 22 lata wcześniej taką deklarację złożyła połowa badanych. Zatem ubyło 20 procent rodzin, którym zależy, by ich dzieci praktykowały – zaznaczała.

„Potrzebna jest mądra ewangelizacja”


Mniej młodzieży szkolnej uczestniczy też w lekcjach religii. W 2010 roku było to 90 procent, obecnie 70 procent. Komentując te statystyki biskup Grzegorz Suchodolski, wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, mówił, że potrzebna jest mądra ewangelizacja.

Zaznaczał, że młodzież potrzebuje przewodników, miejsc, gdzie może otworzyć się na katolicką formację duchową i intelektualną, oraz czasu. Biskup mówił też, że do młodych trzeba mówić prostym językiem, nie teologicznymi wywodami.

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, jeden Polak na dziesięciu deklaruje się jako osoba głęboko wierząca. Raport „Kościół w Polsce” pokazuje, że Kościół katolicki jest największą – po strukturach państwa – organizacją świadczącą pomoc potrzebującym. Działalność charytatywna jest realizowana przez Caritas, zakony, wspólnoty parafialne oraz ruchy, stowarzyszenia i fundacje. Do tego na całym świecie posługuje 1883 polskich misjonarzy i misjonarek.

-> Przeczytaj także: Profanacja kościoła w centrum Warszawy. Zniszczono też tablice ku czci powstańców

Według danych pokazanych w raporcie mimo mniejszej liczby kandydatów, liczba kapłanów w polskim Kościele jest najwyższa w jego tysiącletniej historii. Obecnie posługuje w nim 33,6 tys. księży. We wspólnotach zakonnych jest około 19 tys. sióstr. To wciąż efekt „boomu powołaniowego” z czasów pontyfikatu św. Jana Pawła II.

źródło:
Zobacz więcej