RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trudna sytuacja epidemiczna w Czechach. Prośba o pomoc do Polski, Niemiec i Szwajcarii

Wiele szpitali nie jest w stanie zapewnić opieki medycznej (fot. REUTERS/David W Cerny)
Wiele szpitali nie jest w stanie zapewnić opieki medycznej (fot. REUTERS/David W Cerny)

Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej poinformowało, że kraj zwrócił się do Polski, Niemiec i Szwajcarii z prośbą o pomoc w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. Chodzi o umieszczenie co najmniej kilkudziesięciu chorych w szpitalach w wymienionych państwach.

Koronawirus w Czechach nie odpuszcza. Stan wyjątkowy przedłużony

Czeski rząd zdecydował w piątek o wprowadzeniu nowego stanu wyjątkowego obowiązującego do 28 marca br. zamiast kończących się regulacji, których...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Powodem, dla którego Praga prosi partnerów zagranicznych o wsparcie jest niemożność zapewnienia przez szereg czeskich szpitali odpowiedniej opieki medycznej. Ostatecznie decyzje o transporcie za granicę w każdym przypadku ma podejmować lekarz prowadzący.

Czechy od dłuższego czasu mają jedne z najwyższych wskaźników zakażeń w Europie i na świecie. W piątek liczba nowych zakażeń przekroczyła 14,5 tys. Jest tylko o kilka proc. mniejsza niż w Polsce mimo, że kraj liczy prawie czterokrotnie mniej mieszkańców.

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną rząd w Pradze chce wprowadzić obowiązek pracy zdalnej tych pracowników, których obecność w zakładzie pracy nie jest konieczna. – Rzecz jasna, praca zdalna nie może dotyczyć robotnika przy taśmie montażowej – uspokajał komentując ten projekt szef MSW Jan Hamáček.

-> Przeczytaj także: Czesi szczepią się Sputnikiem V. Nie będą czekać na zgodę unijnej agencji

źródło:
Zobacz więcej