RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister zdrowia o teleporadach. Zapowiedział ograniczenia [WIDEO]

Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad, najprawdopodobniej w dziś podpiszę rozporządzenie w tej sprawie. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Konferencja ministra zdrowia ws. nowych obostrzeń. Transmisja na portalu tvp.info

Jakie obostrzenia epidemiczne będą obowiązywały przez następne tygodnie? Decyzje zakomunikuje na konferencji prasowej około godz. 14 minister...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef MZ podczas piątkowej konferencji prasowej na temat sytuacji epidemicznej oświadczył, że zdecydował się ograniczyć możliwość teleporad.

– Najprawdopodobniej dzisiaj podpiszę rozporządzenie, które dotyczy kwestii teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem; to również niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego i zdecydowałem się ograniczyć możliwość ich stosowania – poinformował minister.

Tłumaczył, że dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia. – Nowe regulacje, które przygotowaliśmy, przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem (...) do szóstego roku życia – wskazał.

Rozporządzenie o teleporadach – kiedy zacznie obowiązywać?


Niedzielski zaznaczył, że w przypadkach, w których na życzenie rodzica czy opiekuna „będzie w jego ocenie możliwość pobrania tej konsultacji właśnie w trybie teleporady, to oczywiście taką możliwość dopuszczamy i ona pozostaje (...)”.

Minister poinformował jednocześnie, że w rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana. To są przypadki – mówił Niedzielski - dotyczące pierwszych wizyt. Wprowadzony ma być też warunek - dodał szef MZ - że na wyraźne życzenie pacjenta „ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć”.

– To znaczy, że teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym – mówił Niedzielski. Rozporządzenie o teleporadach wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie będzie obowiązywać od kolejnego weekendu.

źródło:
Zobacz więcej