RAPORT

Pogarda

Muzeum Narodowe w Lublinie otwarte. „Muzea są kochane przez Polaków” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Możemy być dumni, że muzea w Polsce się rozwijają, bo one są kochane przez Polaków – powiedział wicepremier Piotr Gliński w piątek podczas uroczystości otwarcia wyremontowanego i zmodernizowanego Muzeum Narodowego w Lublinie.

„Pamięć i Tożsamość”. Wręczono wyjątkowe nagrody

Halina Łabonarska, pośmiertnie Grzegorz Królikiewicz oraz Muzeum Powstania Warszawskiego za organizację koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)...

zobacz więcej

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przypomniał, że polskie muzea i instytucje pamięci w 2019 roku przyjęły ponad 40 mln zwiedzających, a dla porównania kina w tym samym czasie odwiedziło 60 mln osób.

– Możemy być dumni, że muzea w całym kraju się rozwijają, bo one są kochane przez Polaków, a ten sukces frekwencyjny jest tego najlepszym dowodem – powiedział Gliński.

Wicepremier przypomniał, że w Polsce obecnie jest realizowanych ponad 100 różnego rodzaju projektów muzealnych, w tym także dotyczących odbudowy, remontów, przekształceń placówek muzealnych.

– Dzięki polskim muzealnikom, ludziom kultury zwiększamy, i to bardzo dynamicznie w ostatnim czasie, ofertę muzealną w całej Polsce – dodał Gliński.

Minister zwiedził w nowo wyremontowanym muzeum ekspozycje, które będą od soboty dostępne dla ogółu zwiedzających.

– Od jutra będziecie mieli inne kłopoty – z frekwencją. W sytuacji pandemicznej to nie będzie łatwe, na pewno będą kolejki, jak to było w muzeach otwartych niedawno w reżimie sanitarnym – mówił Gliński do pracowników muzeum. Podziękował zespołowi muzeum oraz wykonawcom remontu i modernizacji za zaangażowanie i wykonaną pracę.

– Efekty są przepiękne – ocenił.

Bogata oferta Polskiego Radia, w niej także nowe pozycje

Polskie Radio proponuje w środę 10 lutego specjalną ramówkę z audycjami o różnej tematyce. Programy i słuchowiska skierowane są dla słuchaczy w...

zobacz więcej

Remont muzeum, którego główna siedziba jest na Zamku Lubelskim rozpoczął się w 2018 r. Prace objęły gruntowną przebudowę skrzydła północnego, a także roboty modernizacyjne w częściach skrzydła południowego i zachodniego. Dzięki modernizacji powierzchnia wystawiennicza zwiększyła się o 300 m kw.

Łącznie na Zamku Lubelskim znajduje się obecnie 10 sal wystawowych. Powstały tu m.in. nowoczesne wystawy stałe. Jedną z nich jest ekspozycja „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794”, dotycząca historii Trybunału Koronnego, który funkcjonował w Lublinie i związanych z nim osób.

Natomiast w „Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku” zgromadzono ok. 150 dzieł m.in. Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Jana Cybisa, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Stanisława Wyspiańskiego. Centralne miejsce zajmuje obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki.

Na ekspozycji „Malarstwo Europejskie i Sztuka Zdobnicza XVI-XIX w.” zgromadzono ok. 40 obrazów holenderskich, flamandzkich, włoskich, niemieckich i francuskich powstałych w XVII i XVIII w., a więc reprezentujących sztukę baroku. Za najcenniejsze uważa się płótno „Piłat umywający ręce” malarza holenderskiego z początku XVII w. Hendricka ter Brugghena.

„Zakochany Mickiewicz”. Premiera spektaklu muzyczno-rozrywkowego w TVP2

Premierę spektaklu muzyczno-rozrywkowego „Zakochany Mickiewicz” w reż. Marcina Kołaczkowskiego będzie można obejrzeć w TVP2 20 lutego. Spektakl...

zobacz więcej

Osobna sala poświęcona jest malarstwu cerkiewnemu, gdzie prezentowane są ikony i obrazy cerkiewne m.in. z Lubelszczyzny. Stanowi ona wstęp do zwiedzania najcenniejszego zabytku Muzeum – Kaplicy Trójcy Świętej.

Ponadto prezentowane są dzieła sztuki nowoczesnej, awangardowej m.in. artystów skupionych w „Grupie Zamek”. Na wystawie „Korespondencje. Artysta wobec kolekcji” pokazano kolekcje prac Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego, a także wielu innych artystów, jak m.in. Paul Cezanne, Max Ernst, Andy Warhol i Pablo Picasso.

Projekt przebudowy i modernizacji obejmował roboty budowlane, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia dla dwóch obiektów należących do muzeum: głównej siedziby na Zamku Lubelskim w Lublinie oraz z oddziału – Muzeum XXIV Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Kraśniku. Koszt rozbudowy i remontu obu obiektów to ponad 34 mln zł, z czego blisko 17,7 mln zł stanowi dofinasowanie unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Muzeum Narodowe w Lublinie utworzono w ub. roku na bazie założonego w 1906 r. Muzeum Lubelskiego. Od 1957 r. jego siedzibą główną jest Zamek Lubelski z unikatowym w skali Europy zabytkiem sztuki średniowiecznej – Kaplicą Trójcy Świętej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej