RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe ciężarówki, vany i autobusy. W lutym rejestrowane były na potęgę

W Polsce zarejestrowano w lutym br. 2884 nowych ciężarówek, vanów i autobusów  (fot. Shutterstock/monticello)
W Polsce zarejestrowano w lutym br. 2884 nowych ciężarówek, vanów i autobusów (fot. Shutterstock/monticello)

W Polsce zarejestrowano w lutym br. 2884 nowych ciężarówek, vanów i autobusów – to o ponad 48 proc. więcej niż rok wcześniej i blisko 83 proc. więcej niż w styczniu – podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Rynek ten odrabia straty – dodał.

Volkswagen Poznań będzie produkował samochody kempingowe

W fabryce spółki Volkswagen Poznań (VWP) w tym roku ruszy produkcja samochodów kempingowych Caddy California. Pojazd został opracowany na bazie...

zobacz więcej

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) poinformował, że w lutym wydziały komunikacji zarejestrowały 2884 nowe pojazdy użytkowe, czyli samochody dostawcze (w tym minibusy) oraz ciężarówki.

Według Związku rynek samochodów ciężarowych odrabia straty. „Tak wysoki rezultat nie był dotąd notowany w drugim miesiącu roku w historii rejestracji. W porównaniu z innymi miesiącami w ubiegłym roku podobną ilość (2923 sztuk) zarejestrowano tylko w listopadzie, a wcześniej dopiero w październiku 2019 r.” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem Związku wysokie, porównywalne z osiągniętym w listopadzie i grudniu tempo wzrostu rok do roku, to – podobnie jak miesiąc wcześniej – efekt niskiej bazy w poprzednim roku.

Rośnie rynek ciężarówek


Rynek samochodów ciężarowych zwiększył się o 51,9 proc. rdr, a autobusów skurczył się o 4,2 proc. W grupie samochodów ciężarowych poprawę zanotowano we wszystkich kategoriach – ciągniki samochodowe wzrosły o 50 proc., podwozia ciężarowe o 59,7 proc., a samochody specjalne o 56,3 proc.

Dostawy wszystkich ciężarówek do odbiorców objęły 2770 sztuk, a autobusów 114 sztuk. Od początku 2021 r. przybyły 4462 nowe pojazdy użytkowe o DMC pow. 3,5t., co oznacza wzrost o 28,1 proc. rdr. W grupie samochodów ciężarowych rejestracji było więcej o 32,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2020 r., a w przypadku autobusów – o 25 proc. mniej.

PZPM wskazał, że w lutym 2021 r. zarejestrowano 2999 używanych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5t, sprowadzanych do Polski z zagranicy – o 10 proc. więcej. Ten wynik jest porównywalny z wynikiem z grudnia 2020r., kiedy sprowadzono 2974 pojazdy.

Od początku 2021 r. sprowadzono 5638 używanych pojazdów użytkowych, czyli o 6,7 proc. więcej rdr.

źródło:

Zobacz więcej