RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

22-letni nożownik ze Szwecji aresztowany

Nożownik z Afganistanu został aresztowany w Szwecji (fot. PAP/EPA/Mikael Fritzon)
Nożownik z Afganistanu został aresztowany w Szwecji (fot. PAP/EPA/Mikael Fritzon)

Sąd rejonowy w Eksjoe w Szwecji zdecydował o aresztowaniu 22-letniego nożownika z Vetlandy podejrzanego o usiłowanie zabójstwa w środę siedmiu osób. Pochodzący z Afganistanu mężczyzna będzie także badany przez psychiatrę.

Zamach w Szwecji udaremniony. „Przygotowania trwały od jakiegoś czasu”

Szwedzka policja wraz ze służbami bezpieczeństwa SAPO zatrzymała w czwartek rano jedną osobę podejrzaną o przygotowywanie lub podżeganie do ataku...

zobacz więcej

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora o aresztowanie mężczyzny w związku z ryzykiem popełnienia nowych przestępstw oraz mataczenia w śledztwie. W sądzie podejrzany nie przyznał się do winy.

– Nic nie zrobiłem! – wykrzyknął i uderzył pięścią w stół. Pytany przez sędziego o datę urodzenia, nie potrafił jej podać.

Sąd podjął także decyzję o przeprowadzeniu badania psychiatrycznego mężczyzny.

Według obrońcy podejrzany nie złożył jeszcze wyjaśnień. Szczegółowe przesłuchanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Dwa tygodnie na akt oskarżenia


Prokurator ma dwa tygodnie na wniesienie aktu oskarżenia. Śledztwo jest prowadzone pod kątem usiłowania zabójstwa. W przypadku pojawienia się nowych wątków, sprawa może zostać rozszerzona o przestępstwo terrorystyczne.

Do ataku doszło w środę po południu w centrum 20-tysięcznej Vetlandy w pobliżu dworca kolejowego. W ciągu 20 minut Afgańczyk ranił nożem siedmiu przypadkowych mężczyzn. W czasie zatrzymania napastnik został postrzelony przez policję w nogę. Na sali rozpraw kulał.

Do Szwecji Afgańczyk przybył w 2016 r., rok później uzyskał tymczasowe pozwolenie na pobyt, które w 2020 r. przestało być ważne. Ponownie starał się o jego przedłużenie.

Mężczyzna był wcześniej skazany na karę grzywny za drobne przestępstwo narkotykowe. Według gazety „Expressen” utrzymywał się z gminnej pomocy socjalnej i zasiłku dla uczniów. Trenował boks.

źródło:

Zobacz więcej