RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Franciszek przyleciał do Iraku. Przed nim nie był tam żaden papież

Papież Franciszek wylądował na lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku (fot. PAP/EPA/AHMED JALIL)
Papież Franciszek wylądował na lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku (fot. PAP/EPA/AHMED JALIL)

Papież Franciszek o godz. 13:54 (11:54 czasu polskiego) wylądował na lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku. To pierwszy papież, który pielgrzymuje do tego kraju. Jest to jego 33. zagraniczna podróż apostolska, a pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty są słowa: „Wszyscy braćmi jesteście”.

Biskupi Iraku: Błagajmy o pokój, wojna byłaby czymś strasznym

Eskalacja konfliktu między Stanami Zjednoczonymi i Iranem grozi zaognieniem sytuacji na całym Bliskim Wschodzie. Budzi to poważny niepokój biskupów...

zobacz więcej

Po ponad czterogodzinnym locie z Rzymu samolot z Franciszkiem, jego współpracownikami i 75 wysłannikami mediów z całego świata wylądował w Bagdadzie. Pielgrzymkę papieża w Iraku uznaje się za historyczną.

Na lotnisko przybył powitać papieża premier  Iraku Mustafa al-Kadhimi. Po krótkiej ceremonii przeprowadzą oni tam rozmowę. Oficjalna ceremonia powitania Franciszka odbędzie się następnie w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie.

Papieża podejmie tam prezydent Iraku Barham Salih. Także w pałacu głowy państwa Franciszek spotka się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego, świata kultury, biznesu i korpusu dyplomatycznego, do których wygłosi swoje pierwsze przemówienie.

W programie piątku jest też spotkanie papieża z duchowieństwem w katolickiej katedrze obrządku syryjskiego Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. Świątynia ta była miejscem krwawego zamach terrorystycznego w 2010 r., dokonanego przez dżihadystów. Zginęło wtedy 58 osób, a około 80 zostało rannych.

Śladami Abrahama


Franciszek w dniach 5-8 marca odwiedzi Bagdad, Nadżaf, Irbil, Mosul, Karakosz i Ur, skąd pochodził biblijny prorok Abraham. Dziedzictwo proroka uznają judaizm, chrześcijaństwo i islam.

Anticipation for #Pope's imminent arrival in #Baghdad ©Exaudi #PopeFrancisinIraq

Pubblicato da Deborah Castellano Lubov su Venerdì 5 marzo 2021

źródło:
Zobacz więcej