RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier o budowie tunelu: Jesteśmy świadomi trudności, ale też naszych celów

Najnowsze

Popularne

Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną, pokazują, czym jest racja stanu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Świnoujściu podczas uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam.

„Silne Pomorze Zachodnie to racja stanu”. Prezes PiS o budowie tunelu w Świnoujściu

Przez bardzo wiele lat było tak, że pewna część Pomorza Zachodniego była w jakiejś mierze od pozostałej części naszej ojczyzny oddzielona. I trzeba...

zobacz więcej

– To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale będzie kruszyć bariery niemożności, uległości i słabości, bo bardzo wiele przedsięwzięć w Polsce, przedsięwzięć koniecznych do normalnego rozwoju na takie bariery przez szereg lat, dziesięcioleci, natrafiało – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że tunel pod Świną był planowany od dziesiątek lat.

– Udowadniamy, że realizacja spójnego i silnego scenariusza działań w zakresie gospodarki i infrastruktury jest możliwa i konieczna – dodał Morawiecki.

Premier: musimy potrafić realizować swoje interesy


Szef rządu przypomniał, że niedaleko przebiega gazociąg Nord Stream, „wyraz imperialnych i mocarstwowych dążeń naszego wschodniego sąsiada”. – W tych coraz trudniejszych okolicznościach musimy potrafić realizować swoje interesy i polską rację stanu.(...) Gazoport wraz z naszym gazociągiem bałtyckim da nam niezależność cenową od szantażu strony rosyjskiej – dodał Morawiecki.

Premier: Mamy szansę przebić wzrost gospodarczy sprzed pandemii

W czwartym kwartale tego roku mamy szansę przebić wzrost gospodarczy sprzed pandemii; Polska nie tylko nie będzie miała recesji, ale zaliczy silne...

zobacz więcej

– Państwo polskie było gotowe do realizacji tego projektu, ponieważ tak jak wzmocnienie wybrzeża było marzeniem II RP, tak my kontynuujemy to dzieło. Naszym marzeniem jest silne Wybrzeże, które jest nie tylko oknem na świat, ale które integruje Polskę ze światem i wzmacnia nasze szanse rozwoju – powiedział premier.

Marzenie o silnym wybrzeżu


I przypomniał, że pierwsze plany dotyczące tunelu pod Świną powstały już w latach 60. ubiegłego wieku.

Tunel pod Świną połączy wyspy Uznam i Wolin. Tunel wydrąży maszyna TBM (Tunnel Boring Machine – ang. maszyna drążąca tunel), której świnoujścianie nadali imię Wyspiarka. Gigantyczna maszyna o wadze ponad 3 tys. ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy, powstała w Chinach. Według szacunków Wyspiarka będzie w stanie wydrążyć sześć centymetrów tunelu w ciągu minuty.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej