RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Niezłomni”. Kolejny reportaż cyklu dokumentalnego w TVP Info [WIDEO]

1 marca odbyła się premiera cyklu reportaży „Niezłomni”. Dzisiaj Telewizja Polska wyemituje drugi z pięciu dokumentów ze wspomnieniami rodzin żołnierzy wyklętych. Kolejne reportaże w każdą sobotę marca o godz. 21 w TVP Info.

Skazany przez Niemców, zabity z żoną przez UB. Kim był Antoni Żubryd „Zuch”?

Przedwojenny zawodowy podoficer, w konspiracji dowodził jednym z największych oddziałów partyzanckich na terenie ówczesnego województwa...

zobacz więcej

„Dzieci bandytów” – tak o wielu z potomków żołnierzy wyklętych mówiono w PRL. Ich codziennością były prześladowania, rozłąka, ukrywanie się. Cykl reportaży „Niezłomni” to poruszające wspomnienia rodzin Wyklętych przez komunistyczne władze.

Pierwszy odcinek serii opowiadał historię Tadeusza Radwańskiego ps. „Kostek” – żołnierza Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

W drugim epizodzie poznamy losy i wspomnienia Bożeny Przybyłowskiej – córki Jana Przybyłowskiego ps. „Onufry”, oficera Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego. Aresztowany w 1948 r. i skazany na trzykrotną karę śmierci; stracony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Odnalezione w 2017 r. szczątki „Onufrego pochowano na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

Zobacz także: Sylwetki żołnierzy wyklętych. Nadal nieodnalezieni

Kolejne z pięciu odcinków „Niezłomnych” w każdą sobotę marca o godz. 21 w TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej