RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Viktor Orban: Nasze drogi z EPL praktycznie się rozeszły

„Rozpatrywane są różne propozycje dot. tego, jak odnowić europejską politykę” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto/Getty Images)
„Rozpatrywane są różne propozycje dot. tego, jak odnowić europejską politykę” (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto/Getty Images)

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek, że drogi jego partii Fidesz i Europejskiej Partii Ludowej (EPL) praktycznie się rozeszły i prowadzone są rozmowy nad stworzeniem demokratycznej prawicy europejskiej m.in. z PiS.

Fidesz Viktora Orbana opuszcza Europejską Partię Ludową w PE. Jaki jest powód?

Niniejszym informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w grupie Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim – napisał...

zobacz więcej

– Długo rozmawiałem przez telefon w ostatnich dniach z nowym przewodniczącym CDU (Arminem Laschetem). Prawdopodobnie będą jeszcze konsultacje, ale na razie muszę powiedzieć, że nasze drogi praktycznie się rozeszły – oświadczył Orban w Radiu Kossuth, pytany o przyszłość Fideszu w EPL, gdzie niemiecka CDU jest największą partią.

Nawiązując do swych czwartkowych słów o konieczności budowy demokratycznej prawicy europejskiej bez EPL powiedział: „Rozmawialiśmy z Polakami, rozmawiałem z wielkim przyjacielem Węgier (szefem włoskiej Ligi) Matteo Salvinim, z przewodniczącą innej włoskiej partii prawicowej (Bracia Włosi) panią (Giorgią) Meloni. Pracujemy”.

Orban poinformował, że rozpatrywane są różne propozycje dotyczące tego, jak odnowić europejską politykę.

„Nasz głos jest słaby w Europie”


– Wszyscy czujemy, że nasz głos w najważniejszych kwestiach naszych czasów – żeby nie przybywali migranci, nie było wielokulturowości, były szanowane tradycje chrześcijańskie, że istnieje suwerenność narodowa, że narody należą nie do przeszłości, tylko do przyszłości – jest słaby w Europie – ocenił węgierski premier. Podkreślił, że teraz, gdy Fidesz opuścił frakcję EPL w Parlamencie Europejskim, ma dużo wolniejsze ręce.

Węgry przekazały Polsce zbroję króla Zygmunta II Augusta [WIDEO]

Polskie zbiory wzbogacił wyjątkowy eksponat. Premier Węgier Viktor Orban ofiarował Polsce zbroję króla Zygmunta II Augusta. Uroczystość przekazania...

zobacz więcej

– Możemy iść własną drogą, nie trzeba się śpieszyć. Trzeba przyspieszyć rozmowy. Rzecz w tym, żeby tacy ludzie jak my – którzy chcą chronić rodziny, ojczyznę, którzy zamiast w europejskie imperium wierzą we współpracę narodów – mieli w Europie swój polityczny dom – oznajmił.

Orban dodał, że jego zdaniem taki kierunek polityczny będzie w Europie liczącą się siłą.

Grupa EPL w PE przyjęła w środę nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej nie tylko europosłów, ale i całych partii. Kilku europosłów, cytowanych przez portal Politico, mówiło wcześniej, że jeśli do tego dojdzie, zostanie zawieszona cała frakcja Fideszu.

Europosłowie wyszli z grupy


W odpowiedzi na zmianę regulaminu europosłowie Fideszu zrezygnowali z członkostwa w grupie. Fidesz nadal jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej, choć jego członkostwo w tej rodzinie partyjnej jest zawieszone od wiosny 2019 r.

źródło:

Zobacz więcej