RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kostkomeduza zabiła nastolatka

Trucizna wstrzyknięta ludziom może prowadzić też do paraliżu lub zatrzymania akcji serca (fot. Shutterstock/Iana Shekhovtseva)
Trucizna wstrzyknięta ludziom może prowadzić też do paraliżu lub zatrzymania akcji serca (fot. Shutterstock/Iana Shekhovtseva)

Kostkomeduza śmiercionośna poparzyła 17-letniego Australijczyka w pobliżu plaży Patterson Point. Młody mężczyzna zmarł. Osobnik tego gatunku uznawany jest za najbardziej jadowite zwierzę morskie na świecie.

Góra lodowa wielkości Londynu oderwała się od lodowca na Antarktydzie [WIDEO]

W pobliżu brytyjskiej stacji badawczej Halley VI na Antarktydzie od lodowca szelfowego oderwała się góra lodowa o powierzchni 1270 km kwadratowych...

zobacz więcej

Do tragedii doszło, gdy nastolatek pływał niedaleko plaży Patterson Point w okolicy miasta Bamaga. Trafił do szpitala.

Tydzień po poparzeniu podjęto decyzję o odłączeniu go od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe. „To pierwsza ofiara śmiertelna parzydełkowca od 2006 r.”– podały lokalne media.

„Poparzenie jest potwornie bolesne”


– Ten incydent to ostrzeżenie, aby podejmować środki ostrożności podczas pływania w morzu. Obserwujemy sporo parzydełkowców, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka – poinformował doktor Marlow Coates, dyrektor z jednego ze szpitali w Queensland. Zaznaczył, że poparzenie kostkomeduzy jest „natychmiastowe i potwornie bolesne”.

„Przeżyją drobnoustroje”. Wg naukowców życiu na Ziemi położy kres brak tlenu

Za miliard lat atmosfera Ziemi będzie zawierała bardzo mało tlenu, co sprawi, że nie będzie nadawała się do zamieszkania dla złożonych organizmów...

zobacz więcej

– Wchodząc do wody, powinno się mieć na sobie odzież ochronną, taką jak kombinezony z lycry lub pianki. Bez odpowiedniego sprzętu i osłony lepiej zrezygnować z kąpieli – przekazał.

Kostkomeduzę nazywa się także „osą morską”. Ciało parzydełkowca jest na ogół przezroczyste, może mieć do 60 czułków o szaroniebieskiej barwie.

Ma 24 oczy. Długie macki z komórkami parzydełkowymi są wypełnione jadem. Trucizna wstrzyknięta ludziom lub zwierzętom może prowadzić do paraliżu, zatrzymania akcji serca, a w ciągu zaledwie kilku minut – także śmierci.

Zwierzę zasiedla płytkie i ciemne słone wody w pobliżu północnej Australii oraz w przybrzeżnych częściach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego.

źródło:
Zobacz więcej