RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Słowo „Murzyn”. Rada Języka Polskiego zabrała głos

Rada Języka Polskiego zaakceptowała opinię dr hab. Łazińskiego(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Rada Języka Polskiego zaakceptowała opinię dr hab. Łazińskiego(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Rada Języka Polskiego oficjalnie zaakceptowała opinię dr hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego ws. używania słowa „Murzyn”. W jego opinii nie powinno być ono używane tak często, jak np. w latach 70. i 80. XX wieku, gdy funkcjonowało jako określenie neutralne.

Rok z COVID-19. Wyjątkowy dokument już dziś [WIDEO]

Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 r., odnotowano w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Jak w tym czasie zmieniło się nasze życie?...

zobacz więcej

Jeden z członków rady, dr hab. Marek Łaziński, tym samym odradził jego używanie, podkreślając, że rekomendacja dotyczy „komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły". Jak dodał, słowo wciąż przez wiele osób jest uważane za neutralne, więc „nie zachęca do poprawiania wszystkich".

Kilkanaście dni później głos zabrało prezydium Rady Języka Polskiego. „Rada nie ma kompetencji, by zakazywać używania jakiegokolwiek słowa lub wyrażenia ani też by nakazywać posługiwanie się jakimkolwiek wyrazem” – napisało.

Rada Języka Polskiego przyjęła opinię


Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, sprawa miała ciąg dalszy i podczas październikowego posiedzenia plenarnego Rada Języka Polskiego przyjęła opinię profesora Łazińskiego.

Zobacz także: „Murzyn” obraża? Jest opinia Rady Języka Polskiego

źródło:
Zobacz więcej