RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dlaczego Polska nie sprowadza rosyjskiej szczepionki? Fake news Sputnika

Tropimy nieprawdziwe informacje na temat polskich zakupów dot. szczepionek (fot.PAP/EPA/Zoltan Mathe)
Tropimy nieprawdziwe informacje na temat polskich zakupów dot. szczepionek (fot.PAP/EPA/Zoltan Mathe)

Najnowsze

Popularne

Nie jest prawdą, że Polska nie sprowadza szczepionki Sputnik V, bo polscy politycy nienawidzą wszystkiego, co rosyjskie. Dzieje się tak dlatego, że ten preparat nie został dopuszczony do użytku przez uznawane w Polsce agencje lekowe.

COVID-19. Rosyjskie dezinformacje – od tajnych laboratoriów do Sputnika V

Truizmem jest powiedzieć, że mijający 2020 r. zapisze się w historii raczej ponuro, nie tylko za sprawą koronawirusa. To także rok triumfu...

zobacz więcej

Na portalu Sputniknews ukazał się tekst „Kolejny kraj V4 wybrał Sputnik V. „W Polsce nienawiść do Rosji bierze górę nad rozsądkiem”. Chodziło o pierwszą pierwszą partię rosyjskiej szczepionki, która trafiła na Słowację.

W rozmowie ze Sputnikiem lider Słowackiej Partii Narodowej, Andrej Danko wyraził nadzieję, że ten zakup Słowacji będzie „motywować również państwa Grupy Wyszehradzkiej”. – Świat ma niejedną stronę – jeśli szczepionki ze Wschodu są dobre, powinniśmy udostępnić je ludziom – mówił.

Cytowany przez portal Ľuboš Blaha, wiceprzewodniczący słowackiej partii Kierunek – Socjalna Demokracja, powiedział, że „Słowacja jest o wiele bardziej pragmatyczna niż Polska, w której nienawiść do Rosji jest tak silna, że często bierze górę nad rozsądkiem przy podejmowaniu decyzji strategicznych”.

Fake Hunter obala kłamstwo


Tę sugestię obala serwis Polskiej Agencji Prasowej Fake Hunter. Wskazuje, że wspomniany preparat nie został dopuszczony do użytku przez uznawane w Polsce agencje lekowe. Mówił o tym na konferencji prasowej 1 marca 2021 roku minister zdrowia: – Jeżeli chodzi o Sputnika, to nigdy nie będziemy narażali naszych obywateli na ryzyko,jeżeli nie będziemy mieli konkretnych wyników badań – powiedział Adam Niedzielski.


W podobnym duchu wypowiedział się dwa dni później w radiowych „Sygnałach dnia” wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. – Nikt nie będzie ryzykował zdrowiem Polaków. Wszystkie szczepionki, jakie będziemy kupować, muszą mieć dopuszczenie odpowiednich agencji lekowych – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej