RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afery, strajki, kryzys gazowy, MAK. Kiedy Tusk uciekał na narty?

O luksusowych wakacjach Donalda Tuska w Alpach rozpisywały się media (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka; screen: fakt.pl)
O luksusowych wakacjach Donalda Tuska w Alpach rozpisywały się media (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka; screen: fakt.pl)

Platforma Obywatelska atakuje prezydenta Andrzeja Dudę, za to, że w najbliższą niedzielę ma wziąć udział w charytatywnym maratonie narciarskim na Polanie Szymoszkowej. Politycy PO zapomnieli albo nie chcą pamiętać, jak ich szef, wieloletni premier rządu PO-PSL praktycznie podczas każdego poważnego kryzysu uciekał na urlop za granicę, gdzie szusował na nartach.

Powrót Donalda Tuska? Jest sondaż

Prawie połowa badanych nie chce powrotu Donalda Tuska na polską scenę polityczną – tak wynika z badania pracowni Social Changes dla portalu...

zobacz więcej

Narciarskie eskapady Donalda Tuska mają długą historię. Jeszcze w czasie rządów Platformy media skrupulatnie odnotowywały kolejne wydarzenia i kryzysy, w czasie których były już premier zamiast pracować, odpoczywał.

„Wojna gazowa”. Eksperci jeździli do Tuska na urlopie


W 2009 roku, gdy w wyniku napięć między Rosją i Ukrainą znacznie ograniczono dopływ gazu do Polski i Europy, ówczesny premier Donald Tusk szusował na nartach we Włoszech.

Gdy opozycja krytykowała go za nieobecność w Polsce, PO broniła swojego szefa, zapewniając, że „nawet szusując po stokach trzyma rękę na pulsie” – opisywały wówczas media, dodając: „Żeby szef rządu nie musiał przerywać urlopu, do Włoch jeżdżą z informacjami rządowi eksperci; ciekawe na czyj koszt”.

Już wcześniej „ominął” kryzys


Portal niezalezna.pl, przywołując podsumowanie serwisu 300polityka.pl, zauważa, że pierwszy kryzys, który „ominął” Tuska, miał miejsce w 2008 roku, gdy Komisja Europejska deklarowała, że pracuje nad „negatywną decyzją dotyczącą udzielonej przez polski rząd pomocy publicznej dla Stoczni Gdynia i Szczecin”. Taki obrót sprawy oznaczał nawet doprowadzenie do upadłości tych dwóch zakładów.

Po wielu apelach opozycji premier Tusk ostatecznie przerwał urlop, a jego urzędnicy przekonywali, że powrót i tak był już wcześniej zaplanowany.

Zobacz także: „Hołd tuski” Niemcom. „Element poddaństwa w PO na każdym szczeblu”
teraz odtwarzane
Hołd Tuska. Komentarz Tarczyńskiego

Tę nieobecność odebrano jako „słabość Polski”


Rok 2011 rozpoczął się od głośniej publikacji raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego dot. katastrofy smoleńskiej. Dokument szybko wzbudził kontrowersje, rządzący ociągali się jednak z reakcją. „Nie wiadomo, po co pan premier miałby przerywać urlop” – mówił dziennikarzom rzecznik rządu Paweł Graś.

Nieznana rozmowa Tuska z synem. „Był szczery; powiedział, co myślał” [WIDEO]

To nie tylko kwestia afery Amber Gold, afer paliwowych czy vatowskich – mówił w TVP Info wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, komentując...

zobacz więcej

Tusk, jeżdżący wówczas na nartach w Dolomitach, ostatecznie wrócił do kraju. Jednak jego opóźniona reakcja na raport MAK została odebrana jako słabość Polski – odnotowały media.

Kryzys w prokuraturze


Dokładnie rok później, w styczniu 2012 roku, cała Polska żyła konfliktem między Prokuraturą Generalną i Naczelną Prokuraturą Wojskową, a także próbą samobójczą prokuratora Mikołaja Przybyła na konferencji prasowej. Z drugiej strony opinię publiczną zajmował strajk lekarzy i napięcia z Ministerstwem Zdrowia.

„Donald Tusk jest jednak daleki od tych problemów. Premier od piątku przebywa na urlopie, prawdopodobnie wyjechał z żoną na narty” – pisał wówczas „Super Express”. Opozycja domagała się, by szef rządu przerwał urlop w obliczu „poważnego kryzysu”.

Urlop w czasie afery Amber Gold


Jak wskazywały media, Donald Tusk przebywał również na urlopie w czasie jednego z najgłośniejszych wydarzeń rządów PO-PSL – wybuchu afery Amber Gold. Opozycja wskazywała wtedy na postać syna Tuska, zamieszanego w całą sprawę, a ówczesny premier z opóźnieniem odnosił się do kolejnych faktów wychodzących na jaw.

Zobacz także: „Nie pokazujcie Nitrasowi!” Tak Tusk i Komorowski jeździli po Polsce [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej