RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes TK Julia Przyłębska z Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego

„Trybunał Konstytucyjny oparł się potężnemu naciskowi proaborcyjnego lobby” (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
„Trybunał Konstytucyjny oparł się potężnemu naciskowi proaborcyjnego lobby” (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, została laureatką Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego za 2020 r., przyznawaną przez miesięcznik „Nowe Państwo”. Jak zaznacza redaktor naczelna pisma Katarzyna Gójska, wyróżnienie to wyraz docenienia Przyłębskiej i innych sędziów TK za odwagę, z jaką stoją na straży porządku prawnego w Polsce – także w kontekście orzeczenia zakazującego tzw. aborcji eugenicznej.

Rzepliński: Przyłębską wybrano do TK prawidłowo. Nie ma odwołania od orzeczenia

Prof. Andrzej Rzepliński, były prezes TK, powiedział na antenie TVN24 , że obecna prezes Julia Przyłębska „została prawidłowo wybrana przez Sejm...

zobacz więcej

W przeszłości laureatami Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego byli politycy, ludzie ze świata nauki i wybitne osoby walczące o niepodległość Polski. Wyróżnienie przyznawane jest od kilkunastu lat; na jego patrona wybrano „wybitnego papieża, którzy przeszedł do historii m.in. jako bezkompromisowy wróg wszelkiej manipulacji i wszelkiego kłamstwa”.

Julia Przyłębska i wyrok TK ws. aborcji


Teraz do grona laureatów dołącza prezes Julia Przyłębska.

„W sposób szczególny pragniemy podkreślić znaczenie orzeczenia zakazującego tzw. aborcji eugenicznej. Istnienie w polskim prawie zapisu pozwalającego uśmiercać nienarodzone dzieci z powodu choroby było powodem do wstydu. Takie rozwiązanie – poza tym, że bezduszne i okrutne – nawiązuje wprost do norm państw totalitarnych. Trudno zatem pojąć, jak ci, którzy tak wiele mówią o tolerancji i domagają się jej dla wszelkich, nawet najbardziej wynaturzonych perwersji, nie mają jej za grosz choćby dla dzieci z zespołem Turnera, które choć nieco niższe od rówieśników, mogą z sukcesem funkcjonować w społeczeństwie, zdobywać wiedzę czy pracować” – uzasadniono przyznanie nagrody.

Wskazano przy tym, że uhonorowanie Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego to także wyraz docenienia postawy Julii Przyłębskiej, której „przyszło zapłacić bardzo wysoką cenę za bycie niezawisłym i uczciwym sędzią”.

Zobacz także: Obsesja TVN24. Paskami grozy w prezes Przyłębską

źródło:
Zobacz więcej