
Do Polski nie dotarła kolejna partia szczepionek na COVID-19 AstraZeneca. W ramach umowy z UE koncern dostarczy w I kwartale 40 mln dawek substancji – o połowę mniej niż zakontraktowano. Problemy z wywiązywaniem się z dostawą mają także firmy Pfizer i Moderna.
Nie tylko sama skuteczność szczepionki jest ważna, ale również gwarancja jej produkcji w odpowiednich warunkach, bo to powoduje, że kolejne serie...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że AstraZeneca odwołała zaplanowaną dostawę do Polski 62 tys. dawek preparatu i przesunęła ją na późniejszy termin.
Zmniejszenie i opóźnienia dostaw tej szczepionki do Europy to jedna z przyczyn formułowanej przez wielu polityków i komentatorów krytyki wspólnego programu zakupu szczepionek przez Unię Europejską.
W ramach koordynowanego przez Komisję Europejską programu do krajów UE w I kwartale 2021 r. miało dotrzeć 80 mln z 400 mln zakontraktowanych dawek szczepionki AstraZeneca. Pod koniec stycznia brytyjsko-szwedzki koncern zapowiedział zmniejszenie tej liczby do 31 mln, później deklarował, że do końca marca uda się dostarczyć 40 mln dawek szczepionki.
W piątek o godz. 10 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który będzie omawiał aktualną sytuację dotyczącą pandemii koronawirusa....
zobacz więcejPrezes firmy Pascal Soriot zapewnił, że jego firma pracuje nad tym, by w drugim kwartale wolumen dostaw był zgodny z tym, co zapisano w kontraktach.
Ma to być osiągnięte m.in. poprzez sprowadzanie szczepionek z fabryk koncernów spoza UE, np. z USA.Część personelu medycznego nie chce się szczepić przeciwko koronawirusowi. W domach spokojnej starości i na oddziałach opieki długoterminowej mniej...
zobacz więcej
Francuska dyplomacja skrytykowała ten krok, argumentując, że państwa UE powinny opierać swoją politykę szczepionkową na współpracy wewnątrz Wspólnoty.
Rząd Włoch nie zgodził się na eksport z tego kraju 250 tys. dawek szczepionki AstraZeneca do Australii, wykorzystując unijny mechanizm kontroli wywozu preparatów poza Wspólnotę – poinformowała Agencja Reutera. Powodem zablokowania transportu z Włoch do Australii było niewywiązywanie się ze zobowiązań wynikających z umowy z UE.
W styczniu amerykański koncern Pfizer, który ma w sumie dostarczyć do UE 600 mln dawek produkowanej wraz z niemiecką firmą BioNTech szczepionki, częściowo zmniejszył swoje zaplanowane dostawy do krajów Wspólnoty. Spowodowało to tymczasowe wstrzymanie kampanii szczepień w kilku krajach unijnych.