RAPORT

Pogarda

„Ceremonia rozkwitu” zamiast pierwszej komunii św. Strajk Kobiet znów szokuje

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciele Strajku Kobiet walczą o wyeliminowanie religii z życia Polaków. W tym celu zaproponowali, aby zamiast chrztu świętego organizować „huczne pierwsze urodziny”. Zamiast sakramentu przyjęcia pierwszej komunii świętej zalecono z kolei uroczystość zmiany wystroju pokoju lub „ceremonię rozkwitu”, na której dziecko dostawałoby prezenty. To jednak nie koniec propozycji, jakie Ogólnopolski Strajk Kobiet ma dla Polek i Polaków.

Andruszkiewicz: UE straciła kontakt z rzeczywistością. Sankcje za LGBT?

Europarlamentarzyści zamierzają „ogłosić Unię Europejską »strefą wolności LGBTIQ«”, a działacze Strajku Kobiet w Polsce zamiast pierwszych komunii...

zobacz więcej

Strajki Kobiet wybuchły pod pretekstem walki o prawa kobiet do aborcji na życzenie. Szybko okazało się, że organizacja, na której czele stanęła Marta Lempart, podnosi też postulaty zmiany władzy, uchwalenia nowych praw dla społeczności LGBT oraz promuje walkę z Kościołem Katolickim.

Strajk Kobiet proponował nawet powołanie moderatorek, które miałyby ingerować w relacje dzieci z rodzicami. Pomysł ten ostro krytykował  w rozmowie z portalem tvp.info Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Humanistyczna ceremonia przywitania dziecka


Teraz zwolennicy aborcji zasugerowali, że sakramenty święte organizowane wśród katolików powinny mieć swoje odpowiedniki w postaci wydarzeń świeckich. Zobacz także:  „Nie do przyjęcia”. Senator opozycji twardo o współpracy WOŚP i Strajku Kobiet

– Skoro dla wielu osób istnieje naturalna potrzebna celebracji i zaznaczenia jakimś rytuałem, że w rodzinie i społeczności pojawił się ktoś nowy, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją inne niż katolicki chrzest możliwości, żeby to urzeczywistnić – powiedział podczas jednego z wystąpień jeden z działaczy.

W tym miejscu zaproponował m.in., aby chrzest, czyli obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, zastąpić choćby „hucznymi pierwszymi urodzinami”. – Można także, i jest to w Polsce coraz bardziej popularna opcja, zorganizować humanistyczną ceremonię przywitania dziecka na świecie. To jtzw. ceremonia nadania imienia z udziałem celebranta lub celebrantki ceremonii humanistycznej – wskazano.

Żądają zmian ws. obrazy uczuć religijnych. Mamy odpowiedź PiS

Opozycja poinformowała, że chce wykreślenia z Kodeksu karnego artykułu o obrazie uczuć religijnych. Tymczasem zapisy podobne do polskich obowiązują...

zobacz więcej

Podkreślono, że podczas takiej uroczystości nadaje się dziecku imię, a „rodzice zobowiązują się wobec siebie i bliskich do wychowywania dziecka w duchu prawdy, szczerości wobec siebie i innych, do rozwijania krytycznego myślenia, wzmacniania szacunku do siebie i innych, rozwijania w dziecku odwagi do pokonywania zła, wychowania w duchu pokoju i miłości, do rozwijania optymistycznego poglądu na świat, wychowywania w duchu troski, współczucia i hojności”.

Dodano, że rodzice mogą podczas takiej ceremonii zdecydować się również na wybór opiekunów dla dziecka – odpowiednika rodziców chrzestnych, nazywanych „rodzicami honorowymi”.

„Przyjęcie świętujące” zamiast pierwszej komunii świętej


Podczas wystąpienia pojawiła się też propozycja zastąpienia komunii świętej. Zabierający głos przekonywał, że dla dzieci liczą się głównie prezenty, więc jako alternatywę dla tego świętego sakramentu można zorganizować „niezapomnianą wycieczkę, wspólnie stworzyć nowy wystrój pokoju lub przygotować przyjęcie świętujące wkroczenie w nowy etap”.

Zobacz także:  Wulgarny chuligan znów zaatakował policjantów. Kto to taki?

– Przy okazji dziecko może dostać prezenty, dzięki czemu nie będzie czuło się poszkodowane w porównaniu do komunijnych rówieśników – ocenił zabierający głos mężczyzna.

Platforma szczerze: Każdy kiedyś łamał konstytucję

– Wszystkie większości sejmowe przyjmowały ustawy, które były niezgodne z konstytucją. Platforma zrobiła też ten błąd i powołaliśmy dwóch sędziów,...

zobacz więcej

Zaznaczył, że można zorganizować jeszcze bardziej znaczącą celebrację. – W tym wypadku jest to tzw. ceremonia rozkwitu – poinformował.

Ślub. Można taniej i szybciej


Wśród alternatyw dla wydarzeń organizowanych w Kościele Katolickim nie zabrakło również propozycji związanych ze ślubem.

Zobacz także:  Konserwatyści zostaną w PO? „Na listach wyborczych prędzej znajdzie się Lempart”

– Do plusów wzięcia ślubu w urzędzie, a nie w kościele, z pewnością można zaliczyć krótki czas oczekiwania i niski koszt – wyjaśniono.

Oceniono, że zaletami „ślubu humanistycznego” jest m.in. indywidualne podejście do ceremonii. Pary mają w tym wypadku pełną kontrolę nad przebiegiem ceremonii. Wśród pozytywów wskazano także na fakt, że jeśli para chce, to sama układa słowa przysięgi i decyduje, „jakie rytuały będą towarzyszyć temu wydarzeniu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej