RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Starlink nad Polską. Prześlijcie swoje zdjęcia [WIDEO]

60 nowych satelitów trafiło na orbitę w misji Starlink (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES)
60 nowych satelitów trafiło na orbitę w misji Starlink (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES)

4 marca 2021 r. po 9:24 czasu polskiego rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na niską orbitę zestaw kolejnych 60 satelitów własnej sieci telekomunikacyjnej Starlink. Jeśli uchwyciliście je na niebie, to zachęcamy do podzielenia się z nami swoimi fotografiami bądź nagraniami.

Pełnia Śnieżnego Księżyca. Pochwalcie się zdjęciami

Widokiem pełni Śnieżnego Księżyca podzielił się z platformą Twoje Info nasz czytelnik pan Radosław. Zjawisko to można było zaobserwować od wieczora...

zobacz więcej

Materiały można przesyłać na twoje@tvp.info lub na Facebooka Twoje Info.

W Polsce ich przelot mogliśmy zaobserwować 5 marca br. po godz. 5:00. „Na początku przeleciał Falcon, a chwilę później widać sznur satelitów lecących na niebie” – poinformował nasz czytelnik.

Start został przeprowadzony ze stanowiska LC-39A na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Lot przebiegł pomyślnie i po około godzinie od startu satelity zostały wypuszczone na wstępnej orbicie.


Była to już 21. wysłana paczka satelitów Starlink , a 18. misja z wysłaniem satelitów w wersji V1.0 na najpopularniejszą dla tej sieci orbitę o inklinacji 53 stopni i docelowej wysokości 550 km.

Dolny człon rakiety Falcon 9 wykorzystany w tej misji po wykonanej pracy powrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Było to już 8. użycie tego samego egzemplarza rakiety.

źródło:
Zobacz więcej