RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski o szczepionce z Chin: Nie tylko skuteczność jest ważna

Każda szczepionka powinna być przebadana i przetestowana (fot. PAP/EPA/MARK R.CRISTINO)
Każda szczepionka powinna być przebadana i przetestowana (fot. PAP/EPA/MARK R.CRISTINO)

Nie tylko sama skuteczność szczepionki jest ważna, ale również gwarancja jej produkcji w odpowiednich warunkach, bo to powoduje, że kolejne serie produkcyjne zachowują parametry bezpieczeństwa – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o możliwość zakupu szczepionki z Chin.

Masowe szczepienia w Chinach

W Chinach kontynentalnych trwają już masowe szczepienia przeciw COVID-19, a w Hongkongu, Japonii i Korei Płd. mają ruszyć w lutym. Władze Japonii...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Niedzielski został zapytany w Polsat News o ewentualny zakup szczepionki przeciw COVID-19 z Chin. Minister podkreślił, że z uwagi na bezpieczeństwo Polaków każdy taki produkt wcześniej powinien być przebadany i przetestowany. Zwrócił uwagę, że dotychczas nie przedstawiono odpowiednich certyfikatów chińskiej szczepionki.

Szczepionka Sputnik V z Rosji


Niedzielski był również pytany o rosyjską szczepionkę Sputnik V. Przypomniał, że Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że jej Komitet ds. Leków rozpoczął przyspieszoną ocenę tego produktu.

– Ale to dopiero początek tego procesu, który kończy się wydaniem pozytywnej opinii. Dopóki jej nie ma, moglibyśmy to robić w trybie takiego warunkowego dopuszczenia u nas wewnętrznie, ale to też nie zwalnia z obowiązku przedstawienia odpowiedniej dokumentacji i przede wszystkim pewnego czasu na jej weryfikację – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej