RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Termin wypłat subwencji z Tarczy PFR 2.0 ma być przedłużony

Do tej pory wsparcie to otrzymało ponad 46 tys. firm (fot. O.Marques/SOPA/LightRocket/Getty Images)
Do tej pory wsparcie to otrzymało ponad 46 tys. firm (fot. O.Marques/SOPA/LightRocket/Getty Images)

Chcemy wprowadzić termin składania wniosków o postępowania wyjaśniające z Tarczy PFR 2.0 do 15 kwietnia, a termin wypłat subwencji do 30 czerwca – powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. PFR zależy na tym, by pomoc dostali wszyscy przedsiębiorcy, którym się należy – dodał.

Kluby fitness i siłownie dostają pomoc w ramach tarczy finansowej

W ciągu dwóch tygodni działania Tarczy Finansowej 2.0 wypłacono już subwencje o łącznej wysokości 4,2 mld zł, które trafiły do 34 tys. firm –...

zobacz więcej

Wiceprezes PFR przypomniał, że termin składania wniosków o subwencję z Tarczy PFR 2.0 upłynął 28 lutego i do tej pory wsparcie to otrzymało ponad 46 tys. firm, czyli 86 proc. tych, które o pomoc wnioskowały.

– W sumie wypłaciliśmy ponad 6,8 mld zł, a po zakończeniu procesu odwoławczego ta kwota może dojść do ok. 7 mld zł – powiedział.

Do PFR wpłynęło blisko 2 tys. postępowań; ponad 800 zostało już zamkniętych, z tego duża część została rozpatrzona pozytywnie. Zdarzają się sprawy związane np. z przekształceniami firmy i zmianą NIP, które wymagają dłuższej procedury.

Kto otrzymał najwyższą subwencję w ramach Tarczy 2.0


– Chcemy przedłużyć termin składania wniosków o postępowania wyjaśniające z Tarczy – powiedział. Dodał, że wymaga to zmiany uchwały Rady Ministrów, ale jest zgodne z terminarzem programu. – Zależy nam na tym, żeby żaden przedsiębiorca, któremu wsparcie się należy, nie został bez pomocy – zaznaczył. – Chcemy tym samym dać możliwość złożenia postępowania wyjaśniającego tym przedsiębiorcom, którzy będę w marcu składać elektroniczne odwołania od wcześniej wydanych przez PFR decyzji. Stąd data 15 kwietnia – dodał. Z danych PFR wynika, że restauracje i gastronomia, hotele i obiekty zakwaterowania oraz sklepy prowadzące sprzedaż detaliczną odzieży otrzymały najwyższe subwencje w ramach Tarczy 2.0 PFR. Niemal 13 tys. restauracji i placówek gastronomicznych otrzymało w sumie nieco ponad 2 mld zł, a ponad 2,8 tys. hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania dostało 1,225 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej