RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śnieg i dwucyfrowy mróz. Wraca zima

Przed nami dynamiczne zmiany pogody. W piątek w całym kraju będzie zdecydowanie chłodniej niż w ostatnich dniach, w wielu miejscach wystąpi także mróz, a miejscami spadnie śnieg i śnieg z deszczem. Jak wynika z prognoz IMGW, jeszcze większy spadek temperatury czeka nas w weekend. Co w pogodzie będzie się działo w drugim tygodniu marca? Tutaj prognozy synoptyków są niejednoznaczne.

Temperatura spadnie nawet o 30 stopni. Prognoza długoterminowa na marzec

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Po rekordowych temperaturach dla lutego w historii pomiarów w Polsce, prognozy synoptyków wskazują,...

zobacz więcej

Jak informowało IMGW, nad Polską obecny jest chłodny front atmosferyczny, za którym napływa mroźne, arktyczne powietrze. Front przynosi ze sobą opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Nawet 10 cm śniegu. Pogoda na weekend


Według synoptyków, w piątek temperatura maksymalna wyniesie od -1 st. C na północnym wschodzie, do 4 st. C na południowym zachodzie. Największy przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany jest na południu, gdzie spaść może nawet 8 cm śniegu, a w Karpatach nawet 10 cm białego puchu.

Z map meteorologicznych zamieszczonych na stronie IMGW wynika, że w godzinach rannych śnieg pojawi głównie na południe od Jeleniej Góry, Częstochowy, Radomia i Lublina. Największych opadów można spodziewać się w województwach: opolskim i śląskim oraz na południu województwa małopolskiego. Do godziny 9 niemal w całym kraju obowiązują alerty IMGW przed oblodzeniem. Jak informowała w czwartek synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska, ujemne temperatury w nocy będą powodowały oblodzenie dróg i chodników. Chłodno będzie także w sobotę i niedzielę. Również wtedy mogą pojawić się przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. C do 6 st. C, a nocą lokalnie może spaść nawet do -7 st. C, a w obszarach podgórskich nawet do -13 stopni Celsjusza.

Prognozy długoterminowe niejednoznaczne

Wraca zima. Szykuje się nagła zmiana w pogodzie i atak mrozu

Z prognozy pogody IMGW wynika, że w najbliższych dniach czeka nas duża zmiana i powrót zimowej aury, której towarzyszyć będzie znaczne ochłodzenie....

zobacz więcej

IMGW wskazuje, że prognozy na drugi tydzień marca są niejednoznaczne ze względu na dużą rozbieżność między poszczególnymi modelami prognostycznymi:

• amerykański model GFS na wtorek przewiduje napływ chłodniejszego powietrza, zwłaszcza nad północnym wschodzie Polski, gdzie temperatura maksymalna wyniesie -2 st.;

• prognoza z modelu ECMWF wskazuje na ocieplenie, z dodatnią temperaturą powietrza w całym kraju.

Kiedy nadejście wiosny?


Jak mówił niedawno portalowi tvp.info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, choć pierwsza połowa miesiąca ma być chłodniejsza, to już w drugiej części marca ma nadejść wiosna, „raczej nie będzie przeplatana zimą”.

Zobacz także: Zegarki na czas letni – to może być już ostatni raz. Zmiana czasu w 2021 już niedługo

źródło:
Zobacz więcej