RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ministerstwo rolnictwa odpowiada na medialne doniesienia ws. szczepionki dla norek

Czy norki będą szczepione na COVID-19? (fot. PIxabay)
Czy norki będą szczepione na COVID-19? (fot. PIxabay)

Ministerstwo rolnictwa poinformowało w czwartkowym komunikacie, że nieprawdziwe są doniesienia medialne dotyczące możliwości szczepienia norek przeciwko wirusowi wywołującemu COVID-19. Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2 jest na razie „eksperymentalnym produktem leczniczym”.

Premier o pandemii: Bolesna lekcja pokory

Dokładnie rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. „Nie jest to z pewnością rocznica, którą ktokolwiek...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Nieprawdziwe są doniesienia medialne dotyczące możliwości szczepienia norek przeciwko COVID-19. Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2 jest eksperymentalnym produktem leczniczym, który nie posiada rejestracji, a co za tym idzie – nie jest dopuszczona do obrotu. Nie ma obecnie możliwości zastosowania jej ani u norek, ani u zwierząt towarzyszących człowiekowi” – podkreślono w komunikacie.

Ministerstwo wyjaśnia


Kilka dni temu firma Zoetis, która była częścią koncernu farmaceutycznego Pfizer, a teraz zajmuje się produkcję leków dla zwierząt, poinformowała resort rolnictwa i Instytut Weterynaryjny w Puławach, że „trwają prace nad rozwojem szczepionki przeciwko koronawirusowi dla zwierząt”.

Dyrektor tej firmy Rafał Szczytowski wyjaśnił, że firma jest gotowa złożyć wniosek „o dopuszczenie szczepionki niemającej pozwolenia na czas określony do obrotu w Polsce w związku z przypadkami zagrożenia życia zwierząt, jeśli oczywiście taka potrzeba zostanie zidentyfikowana przez ministerstwo”.

Jego zdaniem taki wniosek powinien wyjść z ministerstwa, a „firma jest gotowa wesprzeć działania polskiego rządu w tym zakresie”.

Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że resort oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach na bieżąco śledzą i analizują możliwości zastosowania szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 m.in. u norek.

Ograniczenie teleporad. Nowe rozporządzenie ministra

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. – To...

zobacz więcej

Dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk powiedział, że otrzymał pismo od firmy Zoetis dot. szczepionek dla zwierząt i zostało ono już przeanalizowane.

– Przyjmujemy informację z dużym zainteresowaniem (...) będziemy na prośbę ministra kierowali konkretne pytania do firmy, bowiem korespondencja pozostawia bardzo dużo wątpliwości – powiedział szef Instytutu.

Działania ministerstwa


Dodał, że z informacji tych wnioskuje, że ta szczepionka nie jest jeszcze zarejestrowana w żadnym państwie na świecie. Podkreślił, że aby ją stosować, trzeba mieć „absolutną pewność i dane dotyczące jej skuteczności”.

Czytaj więcej: Dla kogo jedna dawka szczepionki? Dworczyk podał szczegóły

– Chcielibyśmy też dowiedzieć się, gdzie i kiedy została ona zastosowana w badaniach klinicznych i jakie są wyniki tych badań i przede wszystkim czy szczepionka zapobiega zarażaniu się norek i zabezpiecza przez tworzeniem mutacji – wyjaśnił Niemczuk.

Dyrektor Instytutu zwrócił uwagę, że firma jasno wskazuje, iż norki są niezwykle istotnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz PIWet podzielają opinię firmy prowadzącej prace nad szczepionką – powiedział Niemczuk. W komunikacie przypomniano, że resort już wcześniej podjął odpowiednie działania poprzez opracowanie i wdrożenie aktów prawnych zgodne z rekomendacjami: Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), których naczelną zasadą jest weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego w myśl zasady One Health (Jedno Zdrowie).

źródło:

Zobacz więcej