RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zoo szczepi małpy przeciwko koronawirusowi

Na całym świecie zakażone zostały również psy, koty, norki (fot. Yan Haining/VCG via Getty Images)
Na całym świecie zakażone zostały również psy, koty, norki (fot. Yan Haining/VCG via Getty Images)

Kilka orangutanów i bonobo w kalifornijskim zoo w San Diego otrzymało eksperymentalną szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną specjalnie dla zwierząt. Są to pierwsze poza ludźmi stworzenia, którym zaaplikowano preparat.

Nowy wariant koronawirusa. Radny Nowego Jorku apeluje, by nie wpadać w panikę

Wzrasta liczba przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa w Nowym Jorku. Lokalne władze biją na alarm, apelując o pomoc do władz...

zobacz więcej

Według „National Geographic” wśród zaszczepionych w minionym tygodniu znalazła się samica orangutana Karen. W 1994 r. jako pierwsza małpa na świecie przeszła operację na otwartym sercu.

Karen wraz z trzema innymi orangutanami i pięcioma bonobo otrzymały w zoo po dwie dawki szczepionki opracowanej przez weterynaryjną firmę farmaceutyczną Zoetis.

„W całej mojej karierze nie miałam dostępu do eksperymentalnej szczepionki na tak wczesnym etapi, ani też tak przemożnej chęci, aby ją zastosować” - cytuje amerykański magazyn Nadine Lamberski, nadzorującą w zoo dział ochrony przyrody i dzikiej przyrody.

Zwierzęta zakażone koronawirusem


CBS News zwraca uwagę, że w styczniu osiem goryli w zoo było pierwszymi małpami człekokształtnymi na świecie, u których wykryto koronawirusa. Teraz dochodzą do siebie. Na całym świecie zakażone zostały również psy, koty, norki, tygrysy, lwy i przedstawiciele kilku innych gatunków zwierząt.

Wielkie małpy człekokształtne są przedmiotem szczególnej troski ekologów. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zalicza wszystkie gatunki goryli do zagrożonych lub szczególnie zagrożonych, a podatność na choroby jest jednym z głównych niebezpieczeństw.

Czytaj więcej: Dramatyczne zderzenie z sarną. Wpadła przez okno i zatrzymała się w bagażniku

Eksperci ostrzegają, że jeśli ludzie nie podejmą kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, może on zniszczyć populacje goryli, szympansów, orangutanów i bonobo.

źródło:

Zobacz więcej