RAPORT

Pogarda

„Strefa wolności LGBTIQ” albo sankcje. Unijna rezolucja z poparciem PO, SLD i Wiosny

Projekt rezolucji wymienia Polskę jak kraj nietolerancji dla osób LGBT (fot. Shutterstock)
Projekt rezolucji wymienia Polskę jak kraj nietolerancji dla osób LGBT (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W Parlamencie Europejskim powstał projekt rezolucji w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej „strefą wolności LGBTIQ”. Został przygotowany przez deputowanych, również polskich, z frakcji Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów, Odnowić Europę, Zielonych i Lewicy. Podpisali się pod nim m.in. Andrzej Halicki, Łukasz Kohut, Leszek Miller, Robert Biedroń, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz i Sylwia Spurek.

Fake news o kobiecie „zepchniętej” ze schodów kościoła. Jest nagranie [WIDEO]

„Narodowcy chroniący kościół w Warszawie zepchnęli tę kobietę ze schodów. Policja biernie się przyglądała i nie zareagowała” – brzmi jeden z...

zobacz więcej

„Zwalczanie nierówności w UE jest wspólnym obowiązkiem, wymagającym wspólnych wysiłków i działań na wszystkich szczeblach władzy” - czytamy w projekcie, który zawiera też zapisy dotyczące Polski.

Możliwość odbierania środków UE


Projekt zawiera zapis, że „Komisja nie powinna wahać się przed użyciem wszystkich narzędzi, w tym postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ram na rzecz praworządności, art. 7 TUE, a także niedawno przyjętego rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w odniesieniu do przepisów prawa w państwach członkowskich w celu przeciwdziałania naruszeniom praw podstawowych osób LGBTIQ w całej Unii”.

Czytaj także: Aktywista „Margot” namawia do ataków na policję? „Witaj wodą lub betonem”

Pod projektem z polskich europosłów podpisali się: Andrzej Halicki (PO), Łukasz Kohut (Wiosna), Leszek Miller (SLD), Robert Biedroń (Wiosna), Marek Belka (SLD), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) i Sylwia Spurek (grupa Zieloni). Przygotowało go też kilkudziesięciu innych europosłów z różnych krajów, głównie z grupy Zielonych.

Czytaj o akcji działacza LGBT: Fake news o „strefach wolnych od LGBT” to „projekt artystyczny”

Atak LGBT na świątynię. Proboszcz opowiada, co poprzedziło napad [WIDEO]

Trzy dni temu wywiesili plakaty; myślałem, że to tylko incydent – przyznaje ksiądz Piotr Kordula, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Szczecinie....

zobacz więcej

Przekłamania źródłem ataku na Polskę


Zgodnie z jednym z zapisów rezolucji, „przyjęcie rezolucji w sprawie wolności od tak zwanej ideologii LGBT lub +Regionalnych Kart Praw Rodziny+ wpisuje się w szerszy kontekst zwiększonej dyskryminacji i ataków na społeczność LGBTIQ w Polsce, które obejmują charakteryzowanie różnorodności seksualności, tożsamości i ekspresji jako niebezpiecznej ideologii, rosnącej mowy nienawiści ze strony władz publicznych, wybieranych urzędników - w tym przez obecnego prezydenta - i prorządowych mediów, a także aresztowań obrońców praw LGBTIQ, ataków na marsze i ich zakazów”.

Zobacz również: Czy filmiki z protestu obciążają „Margot”? Mamy odpowiedź policji

Rezolucja mówi o mowie nienawiści władz publicznych, która ma dodatkowo wzmacniać klimat nietolerancji i dyskryminacji wobec osób LGBTIQ. „Korzystanie z wolności słowa wiąże się z obowiązkami i odpowiedzialnością, w szczególności dla władz publicznych, polityków i liderów opinii. (...) Nie powinni oni angażować się w mowę nienawiści, ani dyskurs stygmatyzujący osoby LGBTIQ, a także powinni stanowczo potępiać i przeciwdziałać takim narracjom i stygmatyzacji, w tym również wtedy, gdy są wyrażane przez strony prywatne” - czytamy w dokumencie.

„Bodnar promuje lewicową agendę ideologiczną. Czas z tym skończyć”

Adam Bodnar promuje pewną lewicową agendę ideologiczną, przedstawiając ją jako element praw człowieka, których on broni; pora z tym skończyć –...

zobacz więcej

Projekt powołuje się na badania Agencji Praw Podstawowych UE z maja 2020 r., który ma mówić o wzroście nietolerancji i przemocy wobec osób LGBTIQ lub osób postrzeganych jako osoby LGBTIQ w Polsce. Zdaniem autorów projektu „pokazuje to wyraźną korelację między rządem, który przejawia fobię wobec LGBTIQ, a zwiększoną dyskryminacją i przemocą wobec osób LGBTIQ”.

Lewicowy aktywista ostro atakuje Polskę. Mnie doprowadził do łez

9 skarg Adama Bodnara


Autorzy projektu podkreślają, że polski Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł dziewięć skarg przeciwko niektórym regionom, powiatom i gminom, które przyjęły rezolucje w sprawie wolności od +ideologii LGBT+, w wyniku czego sądy administracyjne uznały do tej pory cztery rezolucje za niezgodne z konstytucją. W dokumencie nie ma ani słowa na temat agresywnych poczynań wobec osób pro-life oraz profanowania kościołów i pomników, a także manifestacji, w czasie których dochodziło do ataków na policję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej