RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy chcą niezależnego śledztwa ws. pochodzenia koronawirusa

Autorami listu są francuscy naukowcy i byli doradcy prezydentów USA (fot. Shutterstock/Sirichai Saengcharnchai)
Autorami listu są francuscy naukowcy i byli doradcy prezydentów USA (fot. Shutterstock/Sirichai Saengcharnchai)

Francuski dziennik „Le Monde” oraz amerykańska gazeta „Wall Street Journal” opublikowały list otwarty trzydziestu naukowców domagających się niezależnego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa. Autorzy apelu krytykują wyniki prac przeprowadzonych przez misję WHO w Wuhan, która stwierdziła, że koronawirus nie mógł wydostać się z chińskiego laboratorium.

Koronawirus we Włoszech. Najwyższy od 15 lat wzrost skrajnego ubóstwa

W roku pandemii COVID-19 we Włoszech zanotowano najwyższy od 15 lat odsetek rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie – poinformował w czwartek krajowy...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Prace misji Międzynarodowej Organizacji Zdrowia w Wuhan zakończyły się miesiąc temu. Do tej pory nie opublikowano pełnego raportu WHO w sprawie przyczyn pandemii.

Autorami otwartego listu opublikowanego w „Le Monde” i „Wall Street Journal” są francuscy naukowcy oraz byli doradcy amerykańskich prezydentów Billa Clintona i Joe Bidena. Zarzucili oni brak obiektywizmu ekspertom WHO wysłanym to Wuhan. 


Ponad połowa misji składała się z obywateli Chin, których niezależność naukowa mogła być ograniczona” – czytamy w liście. Dodano, że prace komisji WHO opierały się na wybranych informacjach przekazanych przez władze ChRL.

Eksperci: Brać pod uwagę każdą hipotezę


W swoim apelu naukowcy opisali też konflikt interesów dotyczący członka międzynarodowej delegacji WHO, który w przeszłości finansował prace nad koronawirusem w Wuhan. Zdaniem autorów listu każda hipoteza powinna być brana pod uwagę w sprawie wyjaśnienia przyczyn pandemii – również ta o katastrofie przemysłowej, wskutek której wirus mógł wydostać się z laboratorium. Naukowcy twierdzą, że społeczność międzynarodowa powinna powołać niezależną strukturę, która przeprowadzi w tej sprawie rzetelne śledztwo.

źródło:
Zobacz więcej