RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Początek Halowych Mistrzostw Europy. Ile medali zdobędą Polacy?

Dziś rozpoczynają się Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Na starcie stanie ponad 40 reprezentantów Polski. Kto zdobędzie medale? Oto nasi faworyci do laurów.

Mistrzostwa Europy bez polskich gwiazd. Problemy przed HME w Toruniu

Ewa Swoboda i Konrad Bukowiecki nie wystąpią w rozpoczynających się jutro Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu. U naszej sprinterki...

zobacz więcej

Przed dwoma laty w Glasgow Biało-Czerwoni zdobyli aż siedem krążków, w tym pięć złotych, i wygrali klasyfikację medalową.

Miano halowej mistrzyni Europy trafiło do Ewy Swobody. W Toruniu sprinterka nie obroni tytuł. W środę stwierdzono u niej obecność wirusa COVID-19.

To wielka strata, bo Polka była główną faworytką do złota. W sprincie na 60 m ma drugi wynik na tegorocznych światowych listach. Do tego do Torunia nie przyjedzie najszybciej biegająca w tym roku Brytyjka Dina Asher-Smith.

Nie ma Swobody, jest Święty-Ersetic


Na poprzednich HME zajęła szóste miejsce w biegu na 400 m. Teraz powinno być dużo lepiej, bo Justyna Święty-Ersetic jest w dobrej formie od początku roku. Medalowe plany będą próbowały jej pokrzyżować niezwykle szybko biegające Holenderki.

Halowe Mistrzostwa Europy. Znamy skład reprezentacji Polski

Z niemającymi minimum Pawłem Wojciechowskim i Konradem Bukowieckim, ale bez Kamili Lićwinko. Dziś poznaliśmy skład reprezentacji Polski na Halowe...

zobacz więcej

Szczególnie imponujący był występ na mitingu w Apeldoornie Femke Bol. 21-latka dobiegła do mety ze znakomitym czasem 50,64 s. O nieco ponad pół sekundy wolniejsza była starsza o dwa lata Lieke Klaver. Święty-Ersetic może pochwalić się trzecim najlepszym wynikiem na Starym Kontynencie – 51,80 s.

Polka wystartuje także w sztafecie 4x400 m. „Aniołki Matusińskiego” wystąpią w Toruniu w mocno przemeblowanym składzie, bo w Toruniu nie zobaczymy Igi Baumgart-Witan i Anny Kiełbasińskiej.

Swoją szansę dostanie Kornelia Lesiewicz. 17-latka w świetnym stylu pobiegła w halowych mistrzostwach Polski, gdzie przegrała z tylko ze Święty-Ersetic i ustanowiła halowy rekord Polski juniorek.

– Ona ma kapitalne predyspozycje do szybkiego biegania. Podczas halowych mistrzostw Polski widać było, że ma jeszcze spore rezerwy zwłaszcza w biegu sztafetowym – komplementowała Lesiewicz Święty-Ersetic. Skład sztafety uzupełnią Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Natalia Kaczmarek.

Stary lis ciągle w gazie


– Młode wilczki atakują, ale stary lis wciąż się trzyma – mówił po zdobyciu mistrzostwa Polski w hali Marcin Lewandowski. Doświadczony średniodystansowiec szykuje się przede wszystkim na igrzyska olimpijskie, gdzie medal ma być zwieńczeniem jego kariery.

Grant Holloway poprawił rekord świata. O 0,01 sekundy [WIDEO]

Grant Holloway wynikiem 7,29 ustanowił podczas halowego mityngu w Madrycie rekord świata w biegu na 60 metrów przez płotki. Amerykanin 0,01 s...

zobacz więcej

Halowy sezon traktuje jako element przygotowań do startów latem, ale i tak powinien stanąć na podium w Toruniu. Głównym faworytem do złota jest Jakob Ingebristen, który już na początku lutego pobiegł z wynikiem 3:31.80. W swoim najlepszym starcie Lewandowski dystans 1500 metrów pokonał z czasem o blisko cztery sekundy gorszym.

Halowa specjalność Kszczota


W dorobku ma trzy medale halowym mistrzostwa świata i trzy złota w halowych mistrzostwach Europy. W Toruniu powalczy o czwarty prymat na Starym Kontynencie.

– Być po raz ósmy na mistrzostwach Europy to jednocześnie duma, radość, ale i strach, bo ciągle mi zależy. Przez czternaście lat mojej kariery to drugi rok, gdy poziom w biegu na 800 m w hali jest tak mocny. Ostatnio było tak w 2014 roku, gdy Polska gościła mistrzostwa świata pod dachem. Wiem, jak bardzo głowa by chciała, aby były to łatwe mistrzostwa. Bardzo jednak, po 1,5 roku ciężkich zmagań z treningiem, potrzebuję mocnego starcia z rywalami, twardej rywalizacji na wysokim poziomie – powiedział Adam Kszczot.

W drodze po czwarty złoty medal na rękę poszedł mu Elliot Giles. Brytyjczyk zrezygnował ze startu, przygotowując się już do sezonu letniego. To dobra informacja, bo Gilles na początku 2021 roku biegał na 800 metrów znacznie szybciej od Kszczota.

Z zainteresowaniem będziemy też śledzić poczynania Patryka Dobka, który podczas halowych mistrzostw Polski sensacyjnie pokonał Kszczota na jego koronnym dystansie.

Niesamowity rekord świata w pchnięciu kulą. Crouser niemal przerzucił rzutnię [WIDEO]

To się nazywa mocne otwarcie sezonu. Ryan Crouser w pierwszym tegorocznym starcie ustanowił rekord świata w pchnięciu kulą w hali z niesamowitym...

zobacz więcej

Jóźwik wreszcie zdrowa


Zdrowie dopisuje, od razu są wyniki. Joanna Jóźwik wreszcie na dobre przezwyciężyła kontuzje. Efekty? Jak na razie przechodzą najśmielsze oczekiwania, bo Polka już teraz osiągnęła na dystansie wynik nieco poniżej dwóch minut (2:00,42), a to pozwala upatrywać w niej kandydatki do medalu w Toruniu.

Do tej pory w halowych mistrzostwach Europy tylko raz stała na podium, przed sześcioma laty w Pradze. Teraz czas na drugi w karierze medal.

Polka rywalizować będzie o laury z 18-letnią Brytyjką Keely Hodgkinson i Heddą Hynne.

Bez Bukowieckiego, ale z Haratykiem


W ostatniej chwili kontuzja wyeliminowała z udziału wracającego do dobrej dyspozycji Konrada Bukowieckiego. Ale w pchnięciu kulą jesteśmy niezwykle mocni. Najdalej na Starym Kontynencie pchał w tym roku Michał Haratyk.

Generalny test za nami. Jaka forma Polaków przed Halowymi Mistrzostwami Europy?

Fantastyczny wynik i złoty medal Ewy Swobody w biegu na 60 m oraz niespodziewana porażka Adama Kszczota na swoim koronnym dystansie z 400-metrowcem...

zobacz więcej

W drugiej połowie lutego na mitingu w Łodzi uzyskał odległość 21,83 m. Lepsze wyniki osiągał tylko tercet Amerykanów. W walce o złoto może się liczyć też Czech Tomas Stanek, choć jego najlepszy tegoroczny rezultat był o ponad pół metra gorszy niż osiągnięcie Haratyka.

Zaatakują rekord świata


Pasjonująco zapowiada się walka o złoto w skoku o tyczce. W Toruniu zjawi się cała światowa czołówka. Armand Duplantis w tym roku skoczył już 6,10 m, a o cztery centymetry gorszym rezultatem może pochwalić się Renaud Lavillenie.

Francuz zapowiedział już, że w Toruniu będzie skakał powyżej sześciu metrów.

Czoła spróbuje stawić im Piotr Lisek, który w ostatnich latach w najważniejszych imprezach sezonu nie zawodził. W Toruniu będzie musiał znacznie poprawić swoje najlepsze tegoroczne osiągnięcie – 5,80 m.

Czy padnie halowy rekord świata? Są na to szanse. Przed rokiem na mitingu w Toruniu Duplantis skoczył 6,17 m, później poprawił swoje osiągnięcie o centymetr w Glasgow.

Ile medali zdobędą Polacy?


Na złoty medal Haratyka stawia Sebastian Chmara. A pozostali?

– Ciekaw jestem występu lidera list wieloboju – Pawła Wiesiołka. To zawodnik, który może osiągnąć więcej niż 6100 punktów. Później dochodzi sztafeta pań 4x400 metrów. Są tez biegacze: Marcin Lewandowski, Michał Rozmys i Adam Kszczot oraz Patryk Dobek.

Pomimo trudnej konkurencji, wierzę, że wokół medalu zakręci się Lisek. Mamy też szanse w płotkach. Gdyby jeden medal w tej konkurencji się udał, byłoby w porządku. Pia Skrzyszowska, Karolina Kołeczek i Czykier powalczą. Na koniec dodam Justynę Święty-Ersetic. To wszystko, to wariant optymistyczny. Znamy obiekt i bieżnię. Powinno być ok – wylicza były halowy mistrz świata w siedmioboju.

źródło:
Zobacz więcej