RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwszy taki zakaz w UE. Włochy zablokowały transport szczepionek

Na terenie Włoch znajduje się jedna z fabryk brytyjsko-szwedzkiego koncernu (fot. Roberto Silvino/NurPhoto via Getty Images)
Na terenie Włoch znajduje się jedna z fabryk brytyjsko-szwedzkiego koncernu (fot. Roberto Silvino/NurPhoto via Getty Images)

Włochy zablokowały eksport szczepionek AstraZeneki do Australii - donosi brytyjski dziennik Financial Times. To pierwszy taki zakaz w Unii Europejskiej.

Szczepionka Sputnik V również dla państw UE? „Nie ma rozmów”

Obecnie nie są prowadzone rozmowy, by włączyć szczepionkę Sputnik V do unijnego portfolio zakupów – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Stało się za przyzwoleniem Komisji Europejskiej – potwierdził brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z urzędników w Komisji. Przepisy dotyczące blokowania eksportu poza Unię tych szczepionek, które zostały wyprodukowane na terenie Wspólnoty, zaczęły obowiązywać przed kilkoma tygodniami.

Odpowiedź UE na niedotrzymywanie terminów


To była odpowiedź Unii na problemy z planowanymi dostawami szczepionek do krajów członkowskich. Blokada ma być stosowana wobec firm, które nie dotrzymują terminów, a najwięcej problemów jest obecnie z dostawami firmy AstraZeneca.

– Koncern nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Wiele krajów, w tym Polska, nie otrzymało na czas szczepionek – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych urzędników. Dlatego Komisja zezwoliła na zablokowanie eksportu przez Włochy, które na swoim terenie mają jedną z fabryk brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

źródło:
Zobacz więcej