RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Działania wymierzone w religię katolicką”. Płoccy biskupi o wyroku sądu

Biskupi uznają wyrok za działania przeciwko katolikom oraz czczonej przez nich Matce Bożej (fot. Forum; PAP/Waldemar Deska)
Biskupi uznają wyrok za działania przeciwko katolikom oraz czczonej przez nich Matce Bożej (fot. Forum; PAP/Waldemar Deska)

Biskupi diecezji płockiej nie zgadzają się z wyrokiem tamtejszego Sądu Rejonowego, który uniewinnił trzy kobiety w związku z rozlepianiem nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w aureoli LGBT. „Zauważamy, że działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i – w swojej istocie – są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy” – napisali biskupi.

Biedroń o średniowieczu i fanatykach religijnych. Żołnierze AK: Dość znieważeń

Robert Biedroń wyraził zadowolenie z wtorkowego wyroku Sądu Rejonowego w Płocku. Sędziowie uniewinnili od zarzutów o obrazę uczuć religijnych trzy...

zobacz więcej

We wtorek Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy oskarżone w procesie o obrazę uczuć religijnych: Elżbietę P., Annę P. i Joannę G.. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół jednego tamtejszych kościołów (św. Dominika) nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z aureolą LGBT. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wyklucza apelacji. Sędzia Agnieszka Warchoł, która orzekała ws. profanowania wizerunku Maryi symbolami LGBT, jest partnerką działacza pro–LGBT.

Czytaj także: Ogromne kontrowersje wokół sędziów. „Powinni wyłączyć się ze sprawy”

Co z poczuciem sprawiedliwości?


„Z bólem i smutkiem przyjęliśmy wyrok Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 r., w sprawie dotyczącej profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w naszym mieście, w kwietniu 2019 r. Zauważamy, że działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i - w swojej istocie - są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy” - napisali we wspólnym oświadczeniu biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskup senior Roman Marcinkowski.

„Nie godzimy się z wyrokiem, który przez wielu określony już został jako jawne przyzwolenie Państwa na działania wymierzone w religię katolicką, cześć Matki Bożej i przedmioty kultu z Nią związane oraz uczucia katolików. Wyrażamy głęboką nadzieję, że sąd II instancji, zgodnie z prawem, opowie się przeciw dokonanej profanacji, przywracając zachwiane poczucie sprawiedliwości” - oświadczyli biskupi płoccy w swym stanowisku.

Ich stanowisko - z tytułem: Oświadczenie biskupów diecezji płockiej w sprawie wyroku dotyczącego profanacji wizerunku Matki Boskiej - przekazała w czwartek mediom kuria diecezjalna.

Opozycja rozochocona wyrokiem sądu. Znów prowokują katolików

„Tęczowa Maryja nie obraża. Udostępniajcie zdjęcie, niech zaleje Twittera!” – apelują w sieci politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Powód? Sąd...

zobacz więcej

Akcja Katolicka nie godzi się z wyrokiem


Osobne oświadczenie wydała też Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. Podkreślono w nim, że „katolicy świeccy, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, wyrażają swoje najwyższe zaniepokojenie wyrokiem Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 r., w sprawie z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej”.

„Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej nie mogą pogodzić się z wyrokiem sądu, który odczytać można jako przyzwolenie na jawne i publiczne obrażanie uczuć osób wierzących i na profanowanie Jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny” - brzmi oświadczenie podpisane przez prezesa, zarząd i Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej. W uzasadnieniu wydanego we wtorek wyroku wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. sędzia płockiego Sądu Rejonowego Agnieszka Warchoł wskazała, że „gruntowna analiza materiału dowodowego przedstawionego przez oskarżycieli w tej sprawie oraz analiza wszechstronna okoliczności tej sprawy nie wskazały, by oskarżone swoim zachowaniem wypełniły znamiona zarzucanego im czynu zabronionego”. – Myślę, że decyzja o sporządzeniu apelacji będzie podjęta, ale po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia sądu – powiedziała po ogłoszeniu wyroku prokurator Ewa Przybyłowska-Dołhun.

źródło:
Zobacz więcej