RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd zdecydował: Pobyt Sławomira N. za kratkami wydłużony

„Odchodzę na zawsze” obiecywał Sławomir N. w 2014 r. na okładce Newsweeka (fot. media)
„Odchodzę na zawsze” obiecywał Sławomir N. w 2014 r. na okładce Newsweeka (fot. media)

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uwzględnił zażalenia obrońcy Sławomira Nowaka na stosowany wobec niego tymczasowe aresztowanie. Jak poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, Nowak ma pozostać w areszcie do 20 kwietnia.

Nowacka o zatrzymaniu Sławomira N.: Obrzydliwe PiS-owskie igrzyska, zemsta za dobry wynik Trzaskowskiego

Ciężko nie mieć takiego pierwszego wrażenia, że gdy po wyborach widać, że kłopoty finansowe Polski będą duże, to zaczynają się takie „obrzydliwe...

zobacz więcej

W połowie stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył areszt stosowany wobec Sławomira Nowaka od lipca 2020 r. W uzasadnieniu sędzia wskazała, że dowody przedstawione we wniosku przez prokuratora wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego wszystkich zarzucanych mu czynów.

Obrona wnosiła o uchylenie środków zapobiegawczych lub orzeczenie środków wolnościowych, dlatego na decyzję sądu złożono zażalenie. Zostało ono rozpoznane 4 marca przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek po wysłuchaniu argumentów stron zarządziła dwie godziny przerwy, po której ogłosiła, że wniosek obrony nie zasługuje na uwzględnienie. Sławomir Nowak nie został doprowadzony w czwartek do sądu odwoławczego.

Prokurator Jan Drelewski, który prowadzi śledztwo przeciwko Nowakowi, wnosił o dalszą izolację podejrzanego, m.in. w związku z obawą matactwa i zagrożeniem surową karą, czyli do 15 lat pozbawienia wolności. Prokurator najprawdopodobniej będzie wkrótce składał wniosek o przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące.

Były minister transportu przebywa w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka od lipca ubiegłego roku. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Podejrzany jest obecnie o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

źródło:
Zobacz więcej