RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe inwestycje trafią do Polski? „Przyciągamy jakością i wykształconą kadrą”

Polska szybko przystosowała się do warunków panujących w pandemii (fot. Shutterstock/kan_chana)
Polska szybko przystosowała się do warunków panujących w pandemii (fot. Shutterstock/kan_chana)

Rośnie zainteresowanie firm z Azji i USA inwestowaniem w Polce, która przyciąga jakością infrastruktury i dostępem do wykształconej, mobilnej i efektywnej kadry – ocenia firma doradcza CBRE. Zauważa, że Polska stała się też głównym kierunkiem relokacji firm z Białorusi.

„Niemcy liczą na polski cud gospodarczy”

Niemieckie firmy chcą wykorzystać potencjał polskiej gospodarki, znacznie lepiej od innych radzącej sobie ze skutkami pandemii. Starają się także...

zobacz więcej

Jak czytamy w czwartkowej informacji prasowej CBRE, pandemia sprawiła, że wymagania inwestorów oraz ogólna charakterystyka procesu analizy potencjału lokalizacji uległa zmianie. Na znaczeniu zyskała elastyczność, którą zapewnia masowa praca zdalna. To jeden z kluczowych elementów weryfikacji atrakcyjności regionu dla nowych inwestycji, zaraz obok jakości infrastruktury i dostępu do kadry.

Według dyrektora zarządzającego CBRE Daniela Bieniasa, dostęp do rynku pracy i określonych kompetencji zawodowych staje się łatwiejszy ze względu na rosnącą popularność pracy zdalnej.

– Nowe podejście do pracy wpływa na sposób łączenia potrzeb pracowników oraz pracodawców z potrzebami infrastrukturalnymi projektów inwestycyjnych. Znaczenia nabiera elastyczność, która staje się jednym z kluczowych elementów weryfikacji potencjału lokalizacji przez inwestorów zagranicznych – wskazał Bienias.

Polska atrakcyjna dla Hindusów, Japończyków i Koreańczyków…


Jak zaznaczył, kraje azjatyckie dotychczas skutecznie konkurowały z Europą, szczególnie w obszarze outsourcingu usług biznesowych. Jednak pandemia oraz popularyzacja pracy zdalnej sprawiły, że inwestorzy z Azji, szczególnie z Indii, Japonii i Korei Południowej coraz przychylniej spoglądają na Polskę.

Poznań z wysokimi ratingami Moody's i Fitch

Agencje Moody's Investors Service i Fitch Ratings potwierdziły wysoki rating Poznania - poinformował w sobotę poznański magistrat. Oznacza to, że...

zobacz więcej

Przyciąga ich jakość infrastruktury i dostęp do kadry, która jest nie tylko odpowiednio doświadczona i wykształcona, ale także okazała się efektywna w zdalnym i hybrydowym sposobie pracy.

– Atutem naszego kraju, w porównaniu do innych państw regionu CEE (Europy Środkowo-Wschodniej – przyp.red.), jest również duże doświadczenie w branży nowoczesnych usług biznesowych. Skala działalności, poziom zaawansowania obsługiwanych procesów oraz wysoka jakość infrastruktury teleinformatycznej i biurowej przemawiają na naszą korzyść – uważa dyrektor z CBRE.

– Przenoszenie nowych procesów do Polski jest świadomym procesem organizacji azjatyckich, o czym świadczy fakt, że część tych podmiotów prowadzi już działalność w Polsce i myśli o ekspansji do innych miast – ocenił.

Według CBRE, zainteresowani Polską są nadal inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Skala planowanych inwestycji jest wysoka – duża część projektów dla sektora usług oscyluje wokół zapotrzebowania na ok. 100-300 pracowników w pierwszych latach działalności, chociaż rozważane są również większe.

Agencja Moody's prognozuje wzrost PKB w Polsce

Agencja Moody's prognozuje wzrost PKB w Polsce w 2021 r. na 3,3 proc., a w 2022 – na 3,8 proc – powiedział na wideokonferencji Izby Domów...

zobacz więcej

…Niemców, Brytyjczyków i… Białorusinów


Natomiast inwestycje o zróżnicowanym charakterze, czyli obejmujące zarówno sektor usług biznesowych, logistyczny i produkcyjny w ostatnim czasie pochodzą głównie z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, jak m.in. Szwajcaria czy Wielka Brytania.

Firma wskazuje, że na przełomie 2020 i 2021 roku wiodącym kierunkiem pod względem liczby zapytań i nowych projektów inwestycyjnych w Polsce jest Białoruś.

– Sytuacja polityczna w tym kraju sprawiła, że wiele organizacji z zagranicznym kapitałem podjęło decyzję o relokacji. Ze względu na bliskość geograficzną Polska stała się głównym kierunkiem, tym bardziej, że specyfika projektów przenoszonych z Białorusi często obejmuje relokację personelu – podano.

Dodano, że większość projektów relokowanych z Białorusi bazuje na obsłudze procesów IT, dlatego profil lokalizacji jest szczegółowo analizowany pod względem chłonności rynku pracy dla wybranych miast regionalnych.

źródło:

Zobacz więcej