
Rośnie zainteresowanie firm z Azji i USA inwestowaniem w Polce, która przyciąga jakością infrastruktury i dostępem do wykształconej, mobilnej i efektywnej kadry – ocenia firma doradcza CBRE. Zauważa, że Polska stała się też głównym kierunkiem relokacji firm z Białorusi.
Niemieckie firmy chcą wykorzystać potencjał polskiej gospodarki, znacznie lepiej od innych radzącej sobie ze skutkami pandemii. Starają się także...
zobacz więcej
Jak czytamy w czwartkowej informacji prasowej CBRE, pandemia sprawiła, że wymagania inwestorów oraz ogólna charakterystyka procesu analizy potencjału lokalizacji uległa zmianie. Na znaczeniu zyskała elastyczność, którą zapewnia masowa praca zdalna. To jeden z kluczowych elementów weryfikacji atrakcyjności regionu dla nowych inwestycji, zaraz obok jakości infrastruktury i dostępu do kadry.
Według dyrektora zarządzającego CBRE Daniela Bieniasa, dostęp do rynku pracy i określonych kompetencji zawodowych staje się łatwiejszy ze względu na rosnącą popularność pracy zdalnej.
– Nowe podejście do pracy wpływa na sposób łączenia potrzeb pracowników oraz pracodawców z potrzebami infrastrukturalnymi projektów inwestycyjnych. Znaczenia nabiera elastyczność, która staje się jednym z kluczowych elementów weryfikacji potencjału lokalizacji przez inwestorów zagranicznych – wskazał Bienias.
Agencje Moody's Investors Service i Fitch Ratings potwierdziły wysoki rating Poznania - poinformował w sobotę poznański magistrat. Oznacza to, że...
zobacz więcej
Przyciąga ich jakość infrastruktury i dostęp do kadry, która jest nie tylko odpowiednio doświadczona i wykształcona, ale także okazała się efektywna w zdalnym i hybrydowym sposobie pracy.
– Atutem naszego kraju, w porównaniu do innych państw regionu CEE (Europy Środkowo-Wschodniej – przyp.red.), jest również duże doświadczenie w branży nowoczesnych usług biznesowych. Skala działalności, poziom zaawansowania obsługiwanych procesów oraz wysoka jakość infrastruktury teleinformatycznej i biurowej przemawiają na naszą korzyść – uważa dyrektor z CBRE.
– Przenoszenie nowych procesów do Polski jest świadomym procesem organizacji azjatyckich, o czym świadczy fakt, że część tych podmiotów prowadzi już działalność w Polsce i myśli o ekspansji do innych miast – ocenił.
Według CBRE, zainteresowani Polską są nadal inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Skala planowanych inwestycji jest wysoka – duża część projektów dla sektora usług oscyluje wokół zapotrzebowania na ok. 100-300 pracowników w pierwszych latach działalności, chociaż rozważane są również większe.
Agencja Moody's prognozuje wzrost PKB w Polsce w 2021 r. na 3,3 proc., a w 2022 – na 3,8 proc – powiedział na wideokonferencji Izby Domów...
zobacz więcej