RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dla kogo jedna dawka szczepionki? Dworczyk podał szczegóły

Szczepienie ozdrowieńców odbędzie się po sześciu miesiącach od zakażenia – przekazał na czwartkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. – Rekomendujemy szczepienie jednodawkowe – wskazał.

Jedna dawka szczepionki dla ozdrowieńców? Niedzielski: Jutro decyzja

Ogłoszę prawdopodobnie jutro ostateczną decyzję w sprawie szczepienia ozdrowieńców jedną dawką szczepionki – poinformował minister zdrowia Adam...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, zaś w przypadku preparatu firmy Pfizer po 42 dniach od pierwszej iniekcji – poinformował Dworczyk.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał, że w Polsce wykonano dotąd 3,6 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego 2 mln 338 tys. pierwszą dawką i 1 mln 281 tys. dawką drugą.

– Od początku realizacji naszego programu, odkąd pojawiły się precyzyjne informacje od producentów szczepionek deklarowaliśmy, że do końca pierwszego kwartału pierwszą dawką zaszczepimy co najmniej 3 mln osób. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten cel na pewno zostanie zrealizowany – przekazał Dworczyk.

Plany zakładają, że na koniec pierwszego kwartału pierwszą dawką zaszczepionych będzie ok. 3,5 mln osób. – Udało nam się o blisko 20 proc. ten cel przekroczyć – dodał.

Szef KPRM poinformował, że w porozumieniu z Radą Medyczną, w oparciu o aktualny stan wiedzy, zdecydowano o zmianach terminów, w jakich powinny być podawane szczepionki.

Terminy szczepień


Chcemy wydłużyć czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki.Wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody, uszczerbku dla skuteczności działania szczepionek – powiedział Dworczyk.

Poinformował też, że 8 marca rozpoczną się szczepienia tych osób z „grupy 0”, które jeszcze nie otrzymały szczepionki. Planowo mają one otrzymać swoje dawki do 21 marca. Natomiast 10 marca rozpocznie się rejestracja osób przewlekle chorych. Jak powiedział szef KPRM, szczepienie tych osób rozpocznie się 15 marca.

– Do 7 marca zakończymy szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli: szkół podstawowych, średnich, wykładowców akademickich; ostatecznie wszyscy nauczyciele mają zostać zaszczepieni do 14 marca – podał Dworczyk. Powiedział też, że 22 marca rozpocznie się szczepieniu osób w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach – kolejnych roczników.

źródło:
Zobacz więcej