RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europosłowie PO współpracowali z Fundacją Otwarty Dialog. Mularczyk chce wyjaśnień

Chodzi m.in. o przygotowywanie poprawek przez FOD dla parlamentarzystów PO (fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis)
Chodzi m.in. o przygotowywanie poprawek przez FOD dla parlamentarzystów PO (fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis)

Czy polscy parlamentarzyści w Radzie Europy podlegali wpływom Fundacji Otwarty Dialog i czy efektem tego były rezolucje przeciwko Polsce? – po odpowiedź na to pytanie zwrócił się do marszałek Sejmu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Sprawa ma związek z listem szefa Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Demokratów do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rika Daemsa ws. kontrowersyjnych działań Fundacji Otwarty Dialog.

News portalu tvp.info: USA wycofały grant dla fundacji Ludmiły Kozłowskiej

Ponad 70 tys. zł na „edukację w zakresie praworządności i niezależności sądownictwa” miała otrzymać od Departamentu Stanu USA Fundacja Otwarty...

zobacz więcej

Ian Liddell-Grainger z Partii Konserwatywnej podkreśla w piśmie, że przez lata organizacja pozarządowa Fundacja Otwarty Dialog miała bezprecedensowy dostęp do członków i pomieszczeń Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. „Zawsze podejrzewaliśmy, że zostało to zaaranżowane przez pewną liczbę posłów, ale obserwowanie ich machinacji publikowanych na Twitterze musi być czymś nowym nawet dla ZPRE, które już w przeszłości było tak bardzo zniszczone przez korupcję” - czytamy w liście.

Europosłwie PO a FOD


– W czwartek złożę pismo do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zbadanie oddziaływania Fundacji Otwarty Dialog na polskich parlamentarzystów w Radzie Europy i jej wpływu na uchwalanie rezolucji i poprawek niekorzystnych dla państwa polskiego – zapowiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Przewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wiceprzewodniczący ZP RE Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z PAP ocenił, że sprawa przygotowywania poprawek przez FOD dla niektórych parlamentarzystów PO winna zostać wyjaśniona nie tylko przez sekretariat Rady Europy, ale także Prezydium Polskiego Sejmu RP.

Czytaj także:Dlaczego Bruksela atakuje tylko Polskę? Europoseł ujawnia powód

Jak mówił, w Radzie Europy występuje delegacja polskiego Sejmu i wszystkie osoby, które są tam desygnowane, obowiązują nie tylko zasady, które wynikają z regulacji Rady Europy, ale także regulacje etyczne, proceduralne, regulaminowe wynikające z zasiadania w polskim Sejmie.

Fundacja Otwarty Dialog. Brytyjski polityk domaga się działań Rady Europy

Szef Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Demokratów, Brytyjczyk Ian Liddell-Grainger napisał list do przewodniczącego Zgromadzenia...

zobacz więcej

– Uważam, że sytuacja, w której Fundacja Otwarty Dialog, która cechuje się - delikatnie mówiąc - bardzo kontrowersyjnymi działaniami na terenie Polski, chwali się tym, że ma informacje z tajnych posiedzeń komisji zagadnień prawnych, która cieszy się i chwali tym, że ich poprawki są przyjmowane, a posłowie opozycji są tylko „pasami transmisyjnymi”, osobami, które tylko przedkładają poprawki FOD, to jest to dla mnie zachowanie niedopuszczalne – powiedział Mularczyk.

FOD dziękuje Śmiszkowi, Gasiuk-Pihowicz i Borowskiemu


Opublikowany w tym roku jeden z tweetów Fundacji Otwarty Dialog, brzmiał bowiem: „Sesja była tajna, ale my [Fundacja Otwarty Dialog] możemy zdradzić, że Komisja Zag. Prawnych i Praw Człowieka Rady Europy zaakceptowała większość z naszych 5 poprawek do rezolucji dt (braku) niezależności sędziów w Polsce. Jutro głosuje plenum, ale już dzisiaj dziękujemy: @K_Smiszek @Gasiuk_Pihowicz @MarekBorowski @barbaraanowack @KMunyama”. Treść tego wpisu przypomniał Ian Liddell-Grainger, szef Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Demokratów. Mularczyk zwrócił także uwagę, że parlamentarzyści powinni w specjalnych deklaracjach korzyści, jakie obowiązują w Radzie Europy, wskazać, że kooperują z FOD. – To jest dla mnie zachowanie niedopuszczalne, łamiące wszelkie standardy jeśli chodzi o działania parlamentarzysty nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Te zachowania budzą mój najwyższy sprzeciw i niepokój – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej