RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Dakocie Południowej nie chorują mimo braku obostrzeń? Demaskujemy fake newsa

Dakota Południowa ma jedne z najwyższych wskaźników zachorowań i śmiertelności w USA (fot. Dan Brouillette/Bloomberg via Getty Images)
Dakota Południowa ma jedne z najwyższych wskaźników zachorowań i śmiertelności w USA (fot. Dan Brouillette/Bloomberg via Getty Images)

„Gubernator stanu Południowa Dakota od początku pandemii nie wprowadziła żadnych obostrzeń, żadnych restrykcji, żadnych maseczek, żadnych lockdownów. Życie mieszkańców po wybuchu pandemii w ogóle się nie zmieniło. Liczba hospitalizowanych nie przekroczyła 600 osób, co jest jednym z najlepszych wyników w Stanach Zjednoczonych” – głosi wpis na facebookowym profilu „Niewygodna prawda”. W rzeczywistości wskaźnik zachorowań w Dakocie Południowej jest wyższy niż w 48 innych stanach.

Walka z fake newsami o koronawirusie. #FakeHunter pomogła wykryć 75 fejków

Oprogramowanie #FakeHunter służące do walki z dezinformacją zostało udostępnione w otwartym kodzie źródłowym. Platforma została uruchomiona  w...

zobacz więcej

DEMASKUJEMY FAKE NEWSY

Gubernator stanu Dakota Południowa Kristi Noem rzeczywiście nie wprowadziła na zarządzanym przez siebie obszarze odgórnych obostrzeń” – potwierdza serwis „Fakehunter” Polskiej Agencji Prasowej poświęcony walce z dezinformacją. Jednak tylko ta część newsa podanego przez „Niewygodną prawdę” jest prawdą.

W niedawnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej CBSNews gubernator mówiła o tym tak: „Dałam im (mieszkańcom – PAP) osobistą odpowiedzialność za decyzje dotyczące zdrowia publicznego ich rodzin, ale także dałam im elastyczność, której potrzebowali, aby utrzymać ciągłość pracy swoich firm, dbać o swoich pracowników i klientów”.

Bardzo wysoka zachorowalność i śmiertelność


Nie jest natomiast prawdą, by liczba zachorowań na COVID-19 była w Dakocie Południowej znikoma. Jest wręcz przeciwnie. Według oficjalnych danych CDC (Centers for Disease Control and Prevention), zarówno liczba przypadków COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, jak ich śmiertelność, należy do najwyższych w USA – tłumaczy „Fakehunter”.

Od początku pandemii tylko Dakota Północna odnotowała więcej przypadków zakażenia koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, niż stan zarządzany przez gubernator Noem. W pozostałych 48 amerykańskich stanach statystyki są lepsze. Również pod względem śmiertelności z powodu COVID-19 sytuacja w Dakocie Południowej należy do najgorszych w USA – gorzej jest w 7 stanach, lepiej w 42” – dodaje serwis. „Niewygodna prawda jest zatem taka, że profil »Niewygodna prawda« rozpowszechnia dezinformację” – konkludują autorzy.

-> Przeczytaj także: Wi-Fi i 5G nie szkodzą zdrowiu. Co naprawdę negatywnie wpływa na wysypianie się?

źródło:
Zobacz więcej