RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odwołana dostawa szczepionek AstraZeneca do Polski. KE: robimy, co możemy

KE kontaktuje się z firmą AstraZeneca ws. dostaw szczepionek (fot. Rojan Shrestha/NurPhoto via Getty Images; Shutterstock/Alexandros Michailidis)
KE kontaktuje się z firmą AstraZeneca ws. dostaw szczepionek (fot. Rojan Shrestha/NurPhoto via Getty Images; Shutterstock/Alexandros Michailidis)

Komisja Europejska poinformowała, że prowadzi rozmowy z firmą farmaceutyczną AstraZeneca ws. problemu z dostawami szczepionek. Rzecznik KE zapewnił, że Komisja robi co może, aby zagwarantować preparat krajom członkowskim UE. W czwartek do Polski nie trafiła jedna z umówionych dostaw.

Szczepionka firmy AstraZeneca dla większej grupy osób. Są nowe zalecenia

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by preparatem firmy AstraZeneca szczepić przeciw COVID-19 osoby w wieku do 69 lat. Resort wydał w sobotę komunikat w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca, które miały być rozdystrybuowane na potrzeby szczepień grupy zerozostała odwołana przez producenta. – Być może dotrze w przyszłym tygodniu – poinformował w czwartek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Wyjaśnił, że „jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek”. – W związku z tym dostawy zostały poprzesuwane na kolejny tydzień – dodał.

– Firma AstraZeneca poinformowała nas w ostatniej chwili. Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju – ocenił prezes Agencji.

Interwencja KE ws. dostaw szczepionek AstraZeneca


Rzecznik KE zapytany o tę sprawę przez Polską Agencję Prasową podczas konferencji prasowej w Brukseli oświadczył, że Komisja Europejska jest w stałym kontakcie z firmą AstraZeneca. – Kilka tygodni temu firma poinformowała nas o problemach z mocami produkcyjnymi. W efekcie rozmowy nadal trwają między Komisją, państwami członkowskimi i firmą – przekazał rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

RPA nie będzie szczepić AstraZeneca. Znalazła inny lek

Władze RPA zapowiedziały, że w pierwszej fazie szczepień na COVID-19 użyty zostanie preparat firmy Johnson&Johnson, a nie – jak pierwotnie...

zobacz więcej

– Nie mogę wypowiadać się na temat konkretnej sytuacji w jakimkolwiek państwie członkowskim, ale mamy Komitet Sterujący złożony z przedstawicieli różnych państw członkowskich i Komisji, który nadal bardzo mocno koncentruje się na zapewnieniu terminowych dostaw wystarczającej liczby dawek szczepionek – odpowiedział rzecznik Komisji Europejskiej.

Dodał, że prezes AstraZeneca Pascal Soriot powiedział w Parlamencie Europejskim, że firma zrobi wszystko, co w jej mocy, aby dostarczyć do krajów UE 40 mln dawek w pierwszym kwartale tego roku; według kontraktu firma miała dostarczyć 80 mln dawek w pierwszym kwartale. – My, z naszej strony, Komisji Europejskiej, państw członkowskich jesteśmy w stałym kontakcie z firmą, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić te niezbędne dostawy – powiedział De Keersmaecker.

AstraZeneca to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez sześć miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

źródło:

Zobacz więcej