RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Polska ma najniższe bezrobocie w UE – 3,1 proc.

Stopa bezrobocia w styczniu, według Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc. (fot. Krystian Maj/KPRM)
Stopa bezrobocia w styczniu, według Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc. (fot. Krystian Maj/KPRM)

Polska ma aktualnie najniższe bezrobocie w całej UE. Wynosi ono 3,1 proc. – wskazał w czwartek premier Mateusz Morawiecki, komentując na Twitterze dane Eurostatu. Podkreślił, że Polska przegoniła pod tym względem Czechy, dotychczasowego lidera.

Bezrobocie w Europie: Polska zieloną wyspą

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 2021 r. 6,5 proc. Oznacza...

zobacz więcej

„Z Eurostatu płyną do nas najświeższe, jeszcze nieobrobione graficznie, dane za styczeń 2021, którymi chciałbym się z Państwem podzielić jako pierwszy” – napisał na Twitterze szef rządu, odnosząc się do stopy bezrobocia w Unii Europejskiej.

Kilka miesięcy temu, gdy znajdowaliśmy się na drugiej/trzeciej pozycji mówiłem, że chcemy ścigać liderów – Czechów. I właśnie ich przegoniliśmy” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat „przeszliśmy bardzo długą drogę – z lidera negatywnych wskaźników do prymusa słupków”. „Polska ma aktualnie NAJNIŻSZE bezrobocie w całej UE - wynosi ono 3,1 proc.!” – podkreślił.

Zdaniem premiera krajowe tarcze są skuteczne. „Ciągle wypracowujemy nowe rozwiązania, i za chwilę startują nasze programy - Krajowego Planu Odbudowy oraz Nowego Ładu! Wspólnie walczymy z całych sił z kryzysem!” – zaznaczył.

Jak poinformował w czwartek urząd statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat), stopa bezrobocia w styczniu, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w grudniu 2020 r. Liczba bezrobotnych w pierwszym miesiącu 2021 r. wyniosła 531 tys. wobec 542 tys. w grudniu.

Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu 2021 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,1 proc., wobec 8,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 8,3 proc. – podał Eurostat. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 7,3 proc., wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu.

źródło:

Zobacz więcej