RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wyborcza” oburzona pomocą charytatywną. Jest odpowiedź PKN Orlen

Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Media od wielu miesięcy informowały, że prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kupił zrujnowaną posiadłość na Kaszubach. Miała ona zostać odnowiona i udostępniona fundacjom działającym na rzecz osób z dysfunkcjami i zaburzeniami. Teraz sprawą zainteresowała się „Gazeta Wyborcza” i zaatakowała Obajtka pisząc, że ten buduje pałacyk za wielkie pieniądze z budżetu państwa. „Publikacja zawiera szereg spekulacji, które wprowadzają opinię publiczną w błąd” – czytamy w oświadczeniu przesłanym portalowi tvp.info przez PKN Orlen.

Prezes PKN Orlen żąda przeprosin od „Gazety Wyborczej”

– To, z czym mamy do czynienia w ciągu ostatnich dni, nie ma nic wspólnego z obiektywnym informowaniem opinii publicznej i rzetelnym...

zobacz więcej

„Cała Polska buduje pałacyk Obajtka” – napisała „Gazeta Wyborcza”. Jak wskazano, resort kultury nie chce odpowiedzieć na pytania o rozliczenie 800 tys. zł na remont dworku Daniela Obajtka na Pomorzu.

„Prace prowadziła fundacja, z którą prezes Orlenu nagle rozwiązał umowę i zaangażował kolejną, aby pozyskała miliony na dokończenie modernizacji” – twierdził dziennik.

Biuro prasowe PKN Orlen wydało w tej sprawie obszerne oświadczenie. Jak czytamy, powyższa publikacja wprowadza opinię publiczną w błąd.

Zobacz także:  Tusk atakuje prezesa Orlenu. Mocna odpowiedź Obajtka

„Przede wszystkim zakupiona od prywatnego właściciela nieruchomość, w momencie transakcji nabycia, nie spełniała definicji dworku, ponieważ budynek był doszczętnie zniszczony, wymagał i nadal wymaga gruntownego remontu. Prace renowacyjne w Borkowie Lęborskim zostały rozpoczęte pod nadzorem konserwatora i były finansowane ze środków własnych pana Daniela Obajtka” – zaznaczono.

Przyznanie dotacji to jeszcze nie gotówka

Opozycja chce bojkotować Orlen. Internauci: Ta, zniszczyć wszystko, co polskie

„Pamiętajcie: nie tankujemy na Orlenie!” – napisał na Twitterze przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. Użytkownicy sieci przypomnieli mu, że...

zobacz więcej

„Fundacja »Kresy RP«, której – zgodnie z umową z sierpnia 2018 r. – nieruchomość została przekazana w bezpłatne użytkowanie, przeprowadziła i zakończyła zaplanowany remont dachu budynku. Gruntownego uporządkowania wymagał też teren, na którym znajduje się nieruchomość i te prace również zostały wykonane. Dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace remontowe w Borkowie Lęborskim otrzymała Fundacja „Kresy RP” na podstawie prawidłowo złożonego wniosku, spełniającego wymogi formalne i realizującego strategiczne cele programu »Ochrona Zabytków«, do których należy zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego oraz udostępnienie go na cele publiczne” – dodano.

W oświadczeniu podkreślono, że informacja o przyznaniu dotacji oznacza, iż na dane zadanie zostały zarezerwowane środki, jednak ich przekazanie uzależnione jest od spełnienia określonych w regulaminie programu warunków.

Zobacz także:  Tusk próbował zakpić z Obajtka. Suski: To jest po prostu zawiść

Jednym z mocnych zarzutów „Gazety Wyborczej” było to, że Daniel Obajtek nagle rozwiązał umowę z fundacją, która prowadziła prace.

Platforma szczerze: Każdy kiedyś łamał konstytucję

– Wszystkie większości sejmowe przyjmowały ustawy, które były niezgodne z konstytucją. Platforma zrobiła też ten błąd i powołaliśmy dwóch sędziów,...

zobacz więcej

„Informujemy również, że na prośbę Fundacji »Kresy RP«, która ze względu na pandemię, ograniczyła zakres swojej działalności, umowa użyczenia nieruchomości została rozwiązana na zasadzie porozumienia obu stron” – zaznaczono w dokumencie.

Czas użyczenia wydłużony aż na 30 lat


Wskazano, że działania podjęte przez Fundację „Kresy RP” kontynuuje obecnie Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane.

„Umowa z Fundacją została podpisana w kwietniu ubiegłego roku. Przejęła ona wszystkie zobowiązania zaciągnięte przez poprzedników. Wydłużony został czas użyczenia nieruchomości do 30 lat” – napisano.

Zobacz także:  Zdemolowała autem stację paliw. Jest wynik badań toksykologicznych

„Nie zmieniły się natomiast cele, które mają być realizowane w przyszłości. Po zakończeniu zaplanowanego remontu nieruchomość będzie przeznaczona m.in. na uruchomienie i prowadzenie przez Fundację Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Szkoleniowego, w którym leczone będą osoby z dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami mowy i komunikacji, zespołem Tourette’a” – zapewniono.

„To Fundacja ma prawo do dysponowania nieruchomością”

O kim mówił Obajtek? Portal tvp.info ujawnia brudne interesy panów L.

Portal tvp.info otrzymał od Prokuratury Krajowej dane dot. karalności wujów prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, prowadzących firmę Elektroplast....

zobacz więcej

Jak czytamy w oświadczeniu przesłanym portalowi tvp.info, zgodnie z założeniami udzielona pomoc ma być kompleksowa i obejmować nie tylko leczenie, ale przede wszystkim integrację tych osób z ogółem społeczeństwa. Fundacja HANDICAP, która obecnie nieodpłatnie użytkuje nieruchomość w Borkowie Lęborskim, od wielu lat prowadzi działalność w zakresie aktywizacji, rehabilitacji i integracji dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością poprzez sport. Legitymuje się zarówno doświadczeniem, jak i renomą prowadzonych projektów.

„To Fundacja, de facto, ma prawo do dysponowania nieruchomością, a także podejmowania decyzji dotyczących jej funkcjonowania w zakresie celów określonych w umowie. To ona odpowiada również za kontynuację prac renowacyjnych” – napisano.

Zobacz także:  Karnowski o atakach na Obajtka

PKN Orlen zaznacza, że w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków, które będą udostępnianie na cele publiczne, ich użytkownikom przysługuje prawo ubiegania się o dofinansowanie prac, które mają na celu doprowadzenie obiektu do dawnej świetności.

„Warto podkreślić, że każda dotacja jest rygorystycznie rozliczana, co określają precyzyjnie przepisy. W związku z tym, że informacje przedstawione w »Gazecie Wyborczej« mają charakter spekulacji, prosimy o ich niepowielanie” – podsumowano.

źródło:
Zobacz więcej