RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionka Sputnik V również dla państw UE? „Nie ma rozmów”

Szczepionka Sputnik V (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)
Szczepionka Sputnik V (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)

Obecnie nie są prowadzone rozmowy, by włączyć szczepionkę Sputnik V do unijnego portfolio zakupów – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker.

Dostawa szczepionek firmy AstraZeneca odwołana

Prezes Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek firmy AstraZeneca została...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Rzecznik przypomniał, że decyzje w ramach wspólnej strategii zakupowej są podejmowane wspólnie przez KE i państwa członkowskie. Ewentualne włączenie Sputnika V do wspólnego portfolio wymagałoby takiej zgody.

Wcześniej tego dnia Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że jej Komitet ds. Leków rozpoczął przyspieszoną ocenę (rolling review) szczepionki Sputnik V przeciw COVID-19, opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei.

Z kolei rzecznik KR Eric Mamer dodał, że autoryzacja szczepionki przez EMA i zgoda KE na dopuszczenie jej do rynku unijnego nie oznacza, że preparat ten będzie włączony do wspólnego portfolio zakupowego Unii.

Urzędnik KE proszący o zachowanie anonimowości oznajmił w środę, że w unijnym portfolio jest obecnie już osiem szczepionek.

Sześć zakontraktowanych, dwie w procesie dogadywania umów. Myślę, że na obecnym etapie to portfolio zamówień jest wielokrotnie większe, niż potrzebujemy. Ale gdyby była taka wola państw członkowskich, to oczywiście do takich umów można przystąpić – stwierdził dopytywany, czy KE włączy do portfolio szczepionkę Sputnik V.

Przeczytaj też: Premier apeluje o jak najszybsze zatwierdzenie szczepionki Johnson & Johnson

źródło:

Zobacz więcej