RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakaz reklam politycznych i społecznych na Facebooku zniesiony

Facebook zdjął zakaz reklamy politycznej i społecznej w USA (fot. Shutterstock/Gil C)
Facebook zdjął zakaz reklamy politycznej i społecznej w USA (fot. Shutterstock/Gil C)

Facebook poinformował, że znosi tymczasowy zakaz reklamy politycznej i społecznej w Stanach Zjednoczonych, nałożony po wyborach prezydenckich w 2020 r. Kandydaci i ugrupowania polityczne będą mogli umieszczać reklamy na Facebooku i Instagramie – podaje agencja AP.

Prezes Facebooka: Cenzurowaliśmy reklamy pro-life podczas referendum aborcyjnego w Irlandii

Facebook, największy na świecie serwis społecznościowy, blokował treści amerykańskich grup pro-life w trakcie ubiegłorocznego referendum ws....

zobacz więcej

Ograniczenie dotyczące reklamy politycznej było jednym z wielu środków, jakie Facebook zastosował w 2020 r. w ramach walki z dezinformacją, nadużyciami wokół wyborów i sianiem chaosu – oceniają agencje Reutera i AP.

Facebook wstrzymał amerykańskie reklamy polityczne, gdy skończyły się listopadowe wybory; było to rozszerzenie wcześniejszego ograniczenia na nowe reklamy polityczne w tygodniu poprzedzającym dzień głosowania 3 listopada.

Wtedy Facebook zakomunikował, że zakaz będzie tymczasowy.

Plany Facebook na reklamy polityczne


„Słyszeliśmy wiele opinii na ten temat i dowiedzieliśmy się więcej o reklamach politycznych i wyborczych w tym cyklu wyborczym” – poinformował gigant cyfrowy na swoim blogu. Firma planuje w najbliższych miesiącach „przyjrzeć się bliżej, jak te reklamy działają na jej platformie, aby zobaczyć, gdzie konieczne są dalsze zmiany”.

Twitter definitywnie zablokował konto Donalda Trumpa

Konto prezydenta USA Donalda Trumpa na Twitterze zostało na stałe zablokowane – poinformowały w piątek władze tego serwisu społecznościowego. Jako...

zobacz więcej

Wcześniej Komitet ds. kampanii wyborczych Demokratów do Kongresu (DCCC) i Komitet ds. kampanii wyborczych do Senatu (DSCC) wydały oświadczenie krytykujące Facebooka za to, że nie określił konkretnej daty zakończenia zakazu. Argumentował, że zamrożenie reklam sprawia, iż sztabom i organizacjom trudniej jest dotrzeć do wyborców. 

Twitter zakazał reklam politycznych na stałe.

Firma Google Alphabet Inc, która zniosła swój zakaz reklam politycznych w grudniu, później przywróciła go po ataku z 6 stycznia na Kapitol. Google zniósł ten zakaz w zeszłym tygodniu.

Zakazy nie rozwiązały problemu dezinformacji


Jak pisze Agencja Reutera, demokratyczni i republikańscy stratedzy przekonywali, że takie zakazy były zbyt szerokie i nie zdołały zwalczyć problemu dezinformacji na platformach internetowych.

źródło:

Zobacz więcej