RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiadomo, kim jest nożownik ze Szwecji i co planował

Napastnik, który w środę zaatakował przy użyciu noża siedem osób w mieście Vetlanda na południu Szwecji, został oficjalnie aresztowany decyzją prokuratora. Jak ustalono, to 22-letni obywatel Afganistanu z kryminalną przeszłością.

Nożownik w Nowym Jorku zabija w metrze. Napastnik wciąż nieuchwytny

Niezidentyfikowany nożownik dokonał w ciągu kilku godzin czterech ataków w pociągach nowojorskiego metra. W wyniku odniesionych ran dwie osoby...

zobacz więcej

W Szwecji zatrzymany przebywał od 2017 r. Wcześniej był skazany za przestępstwa związane z narkotykami.

Planował przyszłość w Szwecji


22-latek starał się właśnie o prawo do przedłużenia pobytu. Dziennik „Aftonbladet” napisał, że napastnik był wcześniej często widywany w centrum miasta. W ostatnim czasie miał „źle wyglądać”.

Do ataku doszło w centrum 20-tysięcznej Vetlandy w pobliżu dworca kolejowego. W ciągu 20 minut mężczyzna ranił siedmioro przechodniów w pięciu miejscach: m.in. w kiosku, przed sklepem spożywczym i kwiaciarnią.
teraz odtwarzane
Atak terrorystyczny nożownika w Szwecji

Kilkoro rannych walczy o życie


22-letni obywatel Afganistanu w czasie zatrzymania był uzbrojony; został postrzelony przez policję. Jest w szpitalu, lekko ranny.

Według władz zdrowotnych regionu Joenkoeping obrażenia trzech poszkodowanych osób zagrażają ich życiu. Początkowo policja prowadziła śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa kilku osób, następnie podwyższono rangę sprawy. Rozpatrywany jest motyw terrorystyczny. W sprawę włączono służby specjalne SAPO.

Zobacz także: Nazwa Morze Białe jest rasistowska – twierdzą szwedzcy studenci. Żądają zmiany

źródło:
Zobacz więcej