RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Platforma szczerze: Każdy kiedyś łamał konstytucję

Izabela Leszczyna i łamania konstytucji (fot. arch.  PAP/Paweł Supernak)
Izabela Leszczyna i łamania konstytucji (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

– Wszystkie większości sejmowe przyjmowały ustawy, które były niezgodne z konstytucją. Platforma zrobiła też ten błąd i powołaliśmy dwóch sędziów, mimo że nie mieliśmy do tego prawa – przyznała w Radiu Plus posłanka PO Izabela Leszczyna. Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski specjalizujący się w prawie konstytucyjnym zapewnia w rozmowie z portalem tvp.info, że docenia szczerość Leszczyny, ale zaznacza, że chociaż sprawa była oczywista, wiele „autorytetów prawniczych długo broniło narracji PO”.

Ogromne kontrowersje wokół sędziów. „Powinni wyłączyć się ze sprawy”

Sędzia, która orzekała ws. profanowania wizerunku Maryi symbolami LGBT, jest konkubiną działacza pro–LGBT. Z kolei sędzia prowadząca sprawę...

zobacz więcej

Polsko–polski spór o TK rozpoczął się w 2015 roku, gdy kończyła się kadencja rządu PO-PSL. Sejm uchwalił wtedy ustawę, która dawała posłom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego możliwość przyspieszonego wyboru nowych sędziów TK – w miejsce tych, których urzędowanie miało upłynąć za kilka miesięcy.

Gdy o sprawie nielegalnego wyboru sędziów zrobiło się głośno, Trybunał również uznał, że przyspieszony wybór dwóch sędziów był niezgodny z prawem.

Zobacz także -> Premier poprosi TK, by potwierdził nadrzędność konstytucji nad prawem UE

PO przyznaje się do łamania konstytucji


W czwartkowym wywiadzie Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej wróciła do tamtej sprawy i przekonywała, że to politycy związani z PiS łamią praworządność.

Saryusz-Wolski o wyroku TSUE: Bezprawny i pozatraktatowy

Jeśli kiedykolwiek następuje sytuacja kolizyjna między prawem krajowym a prawem unijnym, nadrzędna jest polska konstytucja; unijny traktat w art. 5...

zobacz więcej

– Prezydent Duda złamał konstytucję w pierwszym roku swojego funkcjonowania, bo nie zaprzysiągł sędziów wybranych zgodnie z prawem, zgodnie z konstytucją – powiedziała parlamentarzysta PO.

To zwróciło uwagę prowadzącego rozmowę dziennikarza. – A jaki Trybunał chciała mieć PO, kiedy w 2015 roku sama wybierała o dwóch sędziów więcej, niż powinna? – pytał.

Wtedy posłanka zdobyła się na pełną szczerość. – Wszystkie większości sejmowe przyjmowały ustawy, które były niezgodne z konstytucją. Platforma zrobiła też ten błąd i powołaliśmy dwóch sędziów, mimo że nie mieliśmy do tego prawa – stwierdziła.

Zobacz także -> Orzeczenie TSUE o KRS. Kaleta komentuje: To pogwałcenie traktatów

– Trybunał wybrany zgodnie z Konstytucją orzekł, że to było niekonstytucyjne, a PiS poszedł na rympał i zrobił gorzej niż było. Nie porównujmy tych dwóch sytuacji. Każdy kiedyś łamał konstytucję. To TK orzeka czy jest łamana, czy nie. Nie Sejm jest od tego. Trzeba było się po prostu cofnąć – zaznaczyła.

PiS wskazuje na intencjonalność działań

Żądają zmian ws. obrazy uczuć religijnych. Mamy odpowiedź PiS

Opozycja poinformowała, że chce wykreślenia z Kodeksu karnego artykułu o obrazie uczuć religijnych. Tymczasem zapisy podobne do polskich obowiązują...

zobacz więcej

– Faktem jest, że w każdej kadencji Sejmu zdarzały się sytuacje, w których sędziowie analizowali jakieś projekty ustaw i oceniali, że są one niezgodne z konstytucją. Problem polega jednak na tym, że Platforma Obywatelska robiła to intencjonalnie. Wiedzieli o tym, że naruszają przepisy – mówi portalowi tvp.info Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Polityk specjalizujący się w prawie konstytucyjnym wskazuje na jeszcze jeden istotny fakt. Jak mówi, w toczącym się sporze wokół TK głos zabierało niestety wielu ekspertów, którzy nie byli zbyt obiektywni.

– Wiele autorytetów prawniczych związanych z dzisiejszą opozycją zapewniało, że wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Długo bronili narracji PO – dodaje.

Zobacz także -> Opozycja rozochocona wyrokiem sądu. Znów prowokują katolików

Wróblewski zaznacza przy tym, że dzisiaj, dzięki wyrokowi TK w tamtej sprawie, ale również dzięki takim wypowiedziom jak Izabeli Leszczyny, mamy już pewność, że „Platforma działała niezgodnie z konstytucją”.

– W jednym zdaniu pani poseł zarzucała Prawu i Sprawiedliwości łamanie prawa, a już w następnym stwierdziła, że to jej partia wywołała spór wokół TK i naruszyła konstytucję. Nie ma w tym logiki – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej