RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chińska agencja kosmiczna udostępniła zdjęcia Marsa. Widać kratery

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała w czwartek trzy zdjęcia Marsa w wysokiej rozdzielczości, przechwycone przez krajową sondę Tianwen-1. Wykonano je w odległości od 330 do 350 km od powierzchni Czerwonej Planety. Jedna z fotografii jest w kolorze.

Tego NASA boi się najbardziej. 7 minut, od których zależy los Perseverance na Marsie [WIDEO]

Po miesiącach lotu należący do NASA łazik Perseverance jest już od krok od swojego celu: lądowania na Marsie. Przed nim dotarły tam już sondy...

zobacz więcej

Zdjęcia uchwycone przez sondę Tianwen-1 przedstawiają godne uwagi cechy geograficzne Czerwonej Planety – uważa Liu Tongjie, zastępca dyrektora Centrum Badań Księżyca i Programu Kosmicznego przy CNSA oraz rzecznik pierwszej chińskiej misji eksploracji Marsa.

– Na zdjęciach wyraźnie widoczna jest marsjańska rzeźba terenu, w tym małe kratery, grzbiety górskie i wydmy. Na jednym z ujęć znajduje się krater uderzeniowy o średnicy około 620 m. Linie na dnie krateru są dobrze widoczne – powiedział Liu.

Jak podała CNSA, kolorowe zdjęcie, wykonane przez kamerę o średniej rozdzielczości, przedstawia region bieguna północnego Marsa. – To zdjęcie pokazuje duży obszar Marsa w odległości około 5 tys. km. Struktura spiralna to północna czapa polarna Marsa – wyjaśniał rzecznik chińskiej misji.

Sonda Tianwen-1 znajduje się obecnie na orbicie parkingowej Marsa
, ok. 223 mln km od Ziemi.

źródło:
Zobacz więcej