RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szwedzcy naukowcy opracowali metodę przerabiania starych ubrań na alkohol

Co roku na całym świecie wyrzuca się około 100 milionów ton tekstyliów (fot. Shutterstock/silvermarijana)
Co roku na całym świecie wyrzuca się około 100 milionów ton tekstyliów (fot. Shutterstock/silvermarijana)

Ta szwedzka technologia może zyskać w Polsce większą popularność niż meble produkowane przez pochodzący z tego kraju koncern IKEA. Chodzi o opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu w Lund zaawansowaną metodę recyklingu starych tkanin bawełnianych. Pozwala ona przetworzyć niepotrzebne ubrania na syntetyczne włókno lub... alkohol etylowy. O wynalazku informuje pismo „Waste Management”.

Firma produkująca stroje wikingów zaczęła szyć ubrania wiedźmińskie

Sklep internetowy 1sticeland postawił na ofertę firmy odzieżowej, która do tej pory czerpała wzory zaczerpnięte z folkloru skandynawskiego. Teraz...

zobacz więcej

Co roku na całym świecie wyrzuca się ok. 100 mln ton tekstyliów, z czego 25 mln ton stanowi bawełna. W Szwecji większość takich odpadów trafia do spalarni i służy do ogrzewania, ale w wielu innych krajach kończą one na wysypiskach śmieci.

Żeby zmniejszyć ilości składowanych tam ubrań, naukowcy z Uniwersytetu w Lund opracowali metodę, która przekształca bawełnę w cukier. Z niego można z kolei otrzymać syntetyczne włókna w rodzaju nylonu. Z cukru da się także w prosty sposób uzyskać alkohol etylowy.

„Niektóre tkaniny nadal mają tak mocne włókna, że można je ponownie wykorzystać. Robi się to obecnie, a w przyszłości można by robić na jeszcze większą skalę. Jednak wiele wyrzucanych tkanin ma zbyt krótkie włókna, aby dało się ich ponownie użyć. Prędzej czy później wszystkie stają się zbyt krótkie dla procesu znanego jako regeneracja włókien” – wyjaśnił Edvin Ruuth z Uniwersytetu w Lund.

Wszystko może stać się bioetanolem, biogazem i chemikaliami


Na Wydziale Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu w Lund, gdzie pracuje Ruuth, zgromadzono ogromną wiedzę na temat wykorzystania mikroorganizmów i enzymów, m.in. do przekształcania „twardszych” węglowodanów w biomasie w prostsze cząsteczki. Oznacza to, że wszystko, od odpadów biologicznych po słomę i zrębki, może stać się bioetanolem, biogazem i chemikaliami.

Zobacz także: Dwulatek bawił się zapałkami, zapalił ubranie. Nie przeżył 

Naukowcom udało rozłożyć włókno roślinne bawełny – celulozę – na mniejsze elementy bez angażowania mikroorganizmów ani enzymów; wystarczyło namaczanie tkaniny w kwasie siarkowym. W ten sposób powstał roztwór cukru o bursztynowej barwie. „Naszym planem jest produkcja chemikaliów, które z kolei mogą stać się różnymi rodzajami tekstyliów, w tym spandeksem i nylonem. Alternatywnym zastosowaniem może być produkcja etanolu” – zaznaczył naukowiec.

Przez pandemię chętniej kupujemy ubrania z drugiej ręki

Aplikacje oferujące możliwość odsprzedaży ubrań święcą triumfy, a modowi giganci wprowadzają możliwość kupowania odzieży z drugiej ręki. Second...

zobacz więcej

„To, co wyróżnia bawełnę, to fakt, że jej celuloza ma wysoką krystaliczność. Utrudnia to jej rozkład i ponowne wykorzystanie” – mówi Ruuth.

„Ponadto należy usunąć wiele substancji – do obróbki powierzchni, barwników i innych zanieczyszczeń. Strukturalnie ręcznik frotte i stara para dżinsów bardzo się od siebie różnią” – zwraca uwagę badaczka.

„W związku z tym znalezienie odpowiedniego stężenia kwasu, odpowiedniej liczby etapów obróbki i temperatury jest bardzo złożonym procesem”.

Koncepcja odkryta w XIX wieku


Jak wyjaśnia naukowiec, koncepcja hydrolizowania czystej bawełny nie jest sama w sobie niczym nowym: została odkryta w XIX wieku. Trudność polegała na uczynieniu tego procesu efektywnym, opłacalnym ekonomicznie i atrakcyjnym.

Już wkrótce będziemy mogli chodzić w żywych ubraniach

Kanadyjska projektantka Roya Aghighi opracowała tkaninę, która jest zdolna do przeprowadzania fotosyntezy. To obiecujący wynalazek; zdrowszy i...

zobacz więcej

To się udało. Kiedy rok temu szwedzki zespół zaczął wytwarzać glukozę z tkanin, wydajność sięgała trzech do czterech proc. Teraz to już 90 proc.

Problemem jest logistyka – brak odpowiedniego sytemu segregacji tekstyliów. Na szczęście w Malmö budowane jest obecnie wyjątkowe w skali świata centrum recyklingu, w którym odzież jest automatycznie sortowana przez specjalne czujniki.

Ubrania mało zniszczone będą oddawane potrzebującym. Te mocno zniszczone można wykorzystać w przemyśle, a tekstylia z wystarczająco grubymi włóknami można przerobić na nowe tkaniny albo na alkohol. Reszta trafi do ciepłowni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej